Cjenik 29.08.2017.

Prije par mjeseci promijenjen je cjenik, više nije vezan za datum, već se kontinuirano obnavlja, kako se nešto novo nabavi, odnosno proda sa lagera. Nova stolnoteniska sezona počinje uskoro, pa je promjena više, te ih je teže uočiti. Pokušati ću sažeti, da ne budem predug i/ili predosadan.

1. Gume

  • Gewo Hype KR Pro 47.5 ima mekši topsheet, na standardno tvrdoj spužvi, a igračkim karakterisitkama je najsličnija Butterfly Tenergy 80. Guma se proizvodi u njemačkom ESN-u, a marketing kaže da je u njenoj kreaciji sudjelovao Koreanac Yoo Nam Kyu, prvi pojedinačni olimpijski pobjednik iz Seoula 1988. Detaljnu recenziju možete pročitati na njemačkom blogu TT-Spin.de, a guma je kod nas sada dostupna samo u debljini 2.1.
    Gewo_Hype_KR_Pro

2. Drva

  • nova na zalihi su, po jedan komad, vrhunskih drva iz XIOM-a Omega Tour i Omega Pro, 7-slojnih, sa završnim slojem palisandra (Ebenholz). Također, tu je i XIOM Zeta Offensive, 7-slojeva, ekonomična verzija OFF drva proizvedenog u Kini.
    XIOM_Zeta_Offensive

3. Ostalo

  • Stiga 1* su šavne plastične loptice, najnovije generacije, proizvedene od ABS plastike;
  • XIOM Elite 1* su šavne plastične loptice, u stvari Butterfly trening loptice, proizvedene u tvornici Weener u Njemačkoj;
  • XIOM 3* su bešavne plastične loptice, identične ostalima iz iste kineske tvornice, npr. XSF, Gewo SPL, Joola Flash, Hanno i dr.;
  • XIOM Neo futrola za reket, inovativnog oblika;
  • XIOM tenisice Logan i Kent, brojeva 40 i 42.

Eto nas opet u novinama, konkretno Jutarnjem listu, nakon “čudnovate” pobjede Tome nad Timom, u finalu Czech Open-a. Svakako, ako niste, pogledajte i meč, pa vidite kako rotacija (Timo) protiv brzine (Tomo) nema šanse.

Tomokazu_Harimoto

U potrazi za rotacijom

Sjećam se, kada sam prije 7 godina “skinuo” ovaj video, odmah sam nazvao svog suigrača, travaroša, da nabavi navedenu travuljagu Tibhar Grass D.Tecs. Tada je, kao i sada, igrao sa zabranjenom Donic Alligator (ne DEF), koja je bila dobra, ali ova sa videa bila je još i bolja. Povrat rotacije nakon spina (backspin), wobbling prilikom ravnih udaraca i uguravanja, bili su nenadmašni. Tada je Tibhar Grass D.Tecs bio “zakon”, tržišni lider.

Uskoro je ITTF zabranio gumu, jer je silno podsjećala na stare frictionless (bez otpora) trave. Tibhar je, da ne bi umanjio profit, promijenio svojstva gume, te je isporučivao bez folije, ali joj nije promijenio ime i/ili pakiranje, iako “nova” verzija nije ni sjena prethodne.

Zašto sam to napisao? Da vidite što je nekoć rotacija i trava činila protivničkom igraču. Gdje je nestala rotacija? “Pojele” je plastične loptice (40+). Nisu ni ove najnovije iz DHS-a, sa oznakom D40+, puno bolje, okrugle su i trajne, ali su tvrđe i teže, imaju niži odskok i zastajkuju. Ako usporedimo plastične loptice prema količini rotacije koju primaju, možemo napraviti ovakav redoslijed:

DHS 40+ > DHS D40+ = Nittaku Premium > XSF > Butterfly G40+ = Double Fish V40+

Prevedeno, plastične šavne loptice 1. generacije imale su najviše rotacije, osim što su pucale i bile jajaste, sve nakon toga još je i gore. Apsolutni kuriozitet je da dosadašnja rasprava na njemačkom forumu TT-News.de, a na temu plastičnih loptica, ima 5817 komentara na 582 stranice.

Friško sam igrao protiv dva travaroša, jednog sa nalijepljenim Inferno od Dr Neubauera, a drugog sa travom Virus od Toni Holda. Obje trave su legende iz svojih vremena. I, kako je bilo igrati protiv njih? Lako, prelako. Trave proizvode malo rotacije, spore su, tako da igrač sa glatkom (backside) gumom može činiti što hoće. U jednoj partiji sam se odlučio za igru wiggle – wobble (postranična rotacija zadana ispod stola), a u drugoj dugo – kratko, dugi servis (povrat), a nakon toga slijedeća loptica ide 20 cm iza mreže. I, što su činili travaroši? Kako trava ima malo efekta, te defanzivna igra bazirana na rotaciji ne funkcionira, krenuli su napadati loptice koje za to jesu (rjeđe) i one koje za to nisu (češće). To je tek gubitna kombinacija, trava je guma s malo otpora, može samo produžiti dolaznu rotaciju, ali je ne i promijeniti, tako da njeno korištenje u napadu može biti samo izuzetak. Kako trava ima mali otpor, tehnika napada mora biti višestruko superiorna onoj sa glatkom gumom, a, u pravilu, igrači su “materijal” stavili na reket, jer tu tehniku (npr. BH spina) nisu imali. Svjesni toga, većina travaroša se dala u potragu za novom travom.

Kako je na to reagirala stolnoteniska industrija, tj. proizvođači guma? Izbacuju nove modele, kao za plastične loptice (40+), ali stvarnog poboljšanja (efekta) nema ili je mali. Takva je, na primjer, i najnovija trava Spinlord Strahlkraft. Zašto? Ako nema dolazne rotacije, trava je, sigurno, ne može proizvesti. Sadašnja “best buy” preporuka ide od goranskog “majstora”, trava Palio CK531A OX (bez spužve), nalijepljena na drvo Avalox P500.

Spinlord_Strahlkraft

Nisu travaroši jedini gubitnici, već i igrači sa glatkim gumama koje su davale najviše rotacije (efekta). Takve su obrambene gume bazirane na mekanoj spužvi, npr. Butterfly Tackiness Chop i slične, te kineske hvatljive gume, poput DHS PF4 ili Hurricane3. Kinezi se ne trude umanjenu rotaciju nadomjestiti povećanom hvatljivošću, od toga su “digli ruke”, pa su nove gume manje tacky od prethodnih.

Razgovarao sam i sa našim legendarnim trenerom. Objašnjavao mi je tehniku igre od prije 40 godina, tzv. “spin smrti”. Ni toga više nema, promijenila se tehnika igra, moderni igrači kao Tomokazu Harimoto, dijete plastičnih loptica, mogu napasti svaku lopticu, kratkim, ekspozivnim spinom ili kontrom, odmah po odskoku sa stola.

I, kako mislim da će se sve to razriješiti? Parafrazirao bi klasika ekonomske misli J. M. Keynesa, da rješenja u kratkom i srednjem roku nema, a na dugi rok smo svi mi i onako mrtvi.

Stolovi za stolni tenis – vanjski

Prije povratka u “normalu”, nakon ljetne stanke, još jedna prigodna tema o vanjskim stolovima za stolni tenis. Namijenjena je komunalcima, sa navadom postavljanja stolova po parkovima, ali ne znam da li to još čine ili su postojeći samo “bijele pjege” socijalizma, kada je državu interesiralo zdravlje radnih ljudi i građana. Također, vanjski stolovi služe za rekreaciju u vlastitom vrtu ili kao dodatna ponuda za goste u apartmanima / hotelima.

Odmah moram naglasiti da su igračke karakteristike vanjskog stola neusporedive sa onim unutarnjeg, jer je tvrđi (beton, odnosno metal), sa višim odskokom loptice i manjim primanjem rotacije. Svaki unutarnji stol srednje ili više klase (>22 mm) biti će znatno kvalitetniji od bilo kojeg vanjskog. Ali, to još uvijek ne znači da se ne može odigrati koja dobra partijica :mrgreen: .

Idemo vidjeti kako tu stoji domaća ponuda.

Betonski stolovi nude se na Njuškalu. Otprilike, jednako izgledaju, ali imaju različite cijene.

Stol_betonski

Betonski stol iz Češke, u ponudi Korbela, ima vanjski zaštitni plastificirani premaz.

Stol_vanjski_Ceska

Od vanjskih metalnih stolova Decathlon nudi vlastiti brand Artengo, te francuski Cornilleau. Evo, kako se reklamiraju:

Na Njuškalu još se nude njemački Kettler, a sport4pro nudi stolove od Donica, Kettlera i Sponete. Svakako, najveća mana metalnih stolova je što imaju ugrađenu mrežicu, koja se, bez većih zahvata, ne može zamijeniti ili nadomjestiti.

U ponudi jednog domaćeg dobavljača je i vanjski stol u obliku krumpira. Tko to kupuje, ne bih znao, ali po onoj trgovačkoj: “Svaka roba nađe svoga kupca”.

Stol_vanjski_krumpir

Naknadno, pojavila su se još 2 članka o vanjskim stolovima (Kettler i ostalima).

P.S. U međuvremenu, webmaster je zamijenio trkačku ekipu, pa na Hockenheimringu, umjesto za FSB Racing Team (Sveučilište u Zagrebu) nastupa za Bodensee Racing Team (Fachhochschule Konstanz).

Bodensee_Hockenheim

Njihova maskota, riječna neman, koju je mama nazvala Helmut – First Driver, provjerava što ima za večeru. Pa, natürlich (hrv. normalno), njemačke kobase.

Bodensee_Maskota