Održavanje reketa

Hm, malo sam se zapustio, tj. živim od stare slave, novog bloga nije bilo već duže… No, ono što me uvijek natjera na pisanje ste Vi, čitatelji. Kako sam još uvijek zaljubljenik u pingić, kada vidim neki reket u “koma” stanju ne mogu se suzdržati da ne održim “bukvicu” njegovom vlasniku, jer nije mi jasno kako s njim uopće može igrati. Zašto? Pa, spin je, nezavisno od vrste, taj koji gumi daje kontrolu, a glatka (backside) guma koja je potrošena i ima manju hvatljivost od antispina, “nosi” samo ravno. Konkretno, radi se o igraču iz 18. lige, normalno čvrsto “drže” zadnje mjesto, gume nije promijenio 4 godine, a na njima su otisci od pogrešnog gripa (držanja reketa), gdje su palac i kažiprst istureni po sredini.

E, sada ide “specijalitet”. Sigurno, 30 – 40% igrača, nakon završetka igre, ne očisti gume, već reket spremi u najlon vrećicu, “kao” da se gume ne oštete i potroše, pa ga stave u futrolu. A, kako bi trebalo? Očistiti gume čistačem, pri čemu su oni stari, s mirisom alkohola i plave boje, koji nisu bili “Bio”, bolji. Na gume treba zalijepiti folije, ne samo da zaštite gume od habanja i oksidacije, već da na sebe navuku i preostalu nečistoću i masnoću. U futrolu treba staviti vrećice silikagela, koje upiju vlagu, a ne da je zadrže, jer drvo ne voli vodu.

Ajde, ovaj iz 18. lige, po izboru reketa još je bio i dobar, na drvu Donic Appelgren Allplay (5-sl. furnira), brzina ALL+, bile su zalijepljene gume XIOM Musa 2.0, klasične, kao Sriver. Ali, što reći o igraču iz 15. lige (Bundeslige), koji na drvu Yasaka Synergy (11-sl., 2-sl. glasfibera, balsa srednjica), ima zalijepljene 2 gume Butterfly Tenergy 05 2.1? Tko može s time igrati? Tko dotičnom, uopće, proda takvo drvo, jer ono je brže od onih s kojima igraju profići?

Yasaka_Synergy

Na donjoj slici su reketi Shibaeva, Pitchforda i Grotha, sve sporiji ili jednako brzi primjerci kao kod našeg igrača iz 15. lige.

Reketi_Profi

Butterfly Tenergy 05 Hard

Prije par dana, točnije 01.11.2018. Butterfly je izdao “novu” gumu s nazivom iz naslova, a najavljena je u blogu “Butterfly katalog 2018.“. Idemo prvo na faktografiju, a onda ćemo na ostale okolnosti. Da se ne bi reklo da sam “popio svu pamet svijeta”, EmRatThich je napisao izvrsnu recenziju, a za one koji ne znaju engleski, preporučam upotrebu Google prevoditelja.

Konkretno, za koga je ta guma? Pa, za manje od 1% pingajućeg pučanstva, za igrače iz hrvatske Superlige, eventualno 1. lige, ne vidim rekreativca kojem bi koristila, a ne štetila. Jer, da citiram igrača snage 1. hrvatske lige, za igru sa običnim Tenergy-jem treba trenirati svaki dan, znači, za ovu bi trebalo i više puta dnevno. Koliko ima hrvatskih igrača u tom režimu? Jedan, dva, više njih…? Guma je bolja u igri spin na spin, spin drajfu, igri kratko – kratko, no slabija je u bloku, smash-u i servisu, ima manje spina (!), a više brzine. Tenergy 05 Hard je 7 grama teža od normalne (izrezana 5 g), što nije zanemariv podatak!

Butterfly_Tenergy_05_Hard

Zašto je baš sada Butterfly odlučio izdati tu gumu? Obično, nove gume izlaze u lipnju ili srpnju, kako bi ih igrači, tokom ljetne stanke, mogli probati i naviknuti se na njih. Jer, promjena gume na jednoj strani reketa može uzrokovati različito “ponašanje” gume na drugoj strani, možda treba promijeniti i drvo? Nitko normalan, kada je liga počela, neće se upustiti u taj rizik. A, možda rizika i nema? Zašto? Pa, Butterfly je, neslužbeno, sponzoriranim igračima već i prije dao da igraju s njom, jer im normalna guma Tenergy 05, u “sudaru” sa plastičnom lopticom, nije imala dovoljno brzine i snage. Sadašnja službena objava usmjerena je dvostrano. Prvo, da gumu kupi netko (rekreativac) za koga, u stvari, i nije namijenjena, što će, svakako, donijeti dodatnu zaradu. Drugo, da se prekine niz pogrešaka. Jer, ne možeš biti tržišni lider, diktirati cijene, ako novi proizvodi koje izdaješ nisu uspješni. Podsjetimo se samo guma Bryce Highspeed, s kojom nitko ne igra, za Rozenu znam da igra samo 1 igračica, plastičnih loptica Butterfly A40+, s kojima se igralo u Halmstadu, a sada ih nema u prodavaonici, znači, radilo se o jednokratnom marketinškom triku. Guma Lagnus, Spryer, Dignics 05, Dignics 80, Dignics 64, Tenergy 05N, Tenergy 09C, koje su sve registrirane prije Tenergy 05 Hard, nema još ni na vidiku, tek neke pretpostavke i šuškanja.

Kako stoji konkurencija, s obzirom na pojavljivanje Tenergy 05 Hard? Pa, ESN je već izdao gume tvrdoće 52 (XIOM Omega VII Asia) i 54 (XIOM Omega VII Tour), u najavi je Gewo Nexxus Pro Hard. U Tibharu su snalažljiviji, imaju MX-P do tvrdoće 55 (standardna je 47.5), a priča se da određenim sponzoriranim igračima prilagođavaju i samu geometriju topsheet-a, što ne znam koliko je u skladu sa ITTF regulativom o registraciji guma.

Za kraj, video recenzija koju su objavili na TTD:

Akcija 11.2018.

Nakon prošlomjesečne akcije, red je za novu. No, prvo uvod.

Ima Vam u mom naselju Pizzeria Doomsday, čiji je reklamni slogan “No bullshit, just pizza”. Pizza im i nije nešto, ali reklamni slogan je OK, pa bi analogijom za ovaj site mogli reći “No bullshit, just table tennis” (hrv. “Nema sr…a, samo stolni tenis”). Jer, većina stolnoteniskih brandova bavi se marketiranjem (pranjem mozga) igrača i izvlačenjem novca, a ne poučavanjem i objašnjavanjem. Zato ćemo objasniti kako stoje stvari u segmentu stolnoteniskih guma nakon uvođenja plastičnih loptica. Dva najveća, Butterfly za euro/japansko tržište i DHS za kinesko tržište, po tom pitanju nisu napravili skoro ništa. Sada tek izlazi Butterfly Tenergy 05 Hard, ali moći će ga koristiti samo profići, a DHS Hurricane8 je prošao još gore, on nije ni za koga. Japanska konkurencija (npr. Stiga i TSP) je miljama daleko, bez vidljivih znakova približavanja i poboljšavanja. Jučer mi je rekreativac iz 10. lige Sokaz-a dao da probam njegove rekete opremljene gumama Stiga Mantra M. Tko može igrali s tim (?), guma je potpuno neurotična, loptica bačena sa 20 cm visine odskočila je cca. 13 puta. Preostao je njemački ESN, a oni idu po zagorski “po lojtrici gor’, pa po lojtrici dol'”. U eri plastičnjača, do sada su “objavili” 3 glavne serije guma. Izvorna je imala više gripa (površinske hvatljivosti topsheet-a), a gume su bile optimirane za spin (npr. serije XIOM Omega V, Gewo Hype EL/XT/KR Pro, Donic Bluefire…). Njih su slijedile gume sa sličnim topsheet-om, smanjenim katapultom, sporije, snižene cijene, za rekreativce (npr. XIOM Vega Intro, Gewo Neoflexx 48/45/40, Nittaku Factive…). Zadnja, aktualna serija, ima stanjeni topsheet (Micro Layer), gume su lakše prosječno 5 grama, imaju više brzine, ali manje rotacije, više su za kick (hrv. udarac), nego za spin (XIOM Omega VII, Gewo Nexxus, Donic Bluestorm, Andro Rasanter…).

Ovaj mjesec na akciji su, snižene sa 210 na 190 kn, gume Gewo Hype EL Pro, u 3 tvrdoće, najtvrđa 47.5, srednja 42.5 i najmekša 40.0, zatim, iz iste serije, gume XT Pro, sa više brzine, a manje spina (stanjeni, produženi i razmaknutiji pipci topsheet-a), u tvrdoćama 50.0 i 40.0, snižene su sa 230 na 210 kn, a guma Hype KR Pro 47.5, za korejsko tržište, sa nižim kutom izbačaja, snižena je sa 220 na 210 kn. Raspoložive su u sve 3 debljine (2.1, 1.9 i 1.7), a “krasi” ih i vrlo dobra trajnost.

Druga pogodnost odnosi se na šavne plastične loptice 1. generacije, koje su se najviše “vrtile”, i to Gewo 3* snižene su na 5.00 kn, pa sumnjam da na tržištu postoje povoljnije, a DHS 3* (sa likom Ma Longa) na 7.00 kn.

Treća akcija je iz “drvnog svijeta”, konkretno Gewo Zoom Pro (OFF-), 5-slojeva furnira, limba zadnja, potpuna preslika (sastav i izgled drške) Butterfly Primorac Classic, koje se najčešće nalazi u ruci napadački usmjerenih početnika i rekreativaca. Isto se odnosi i na drvo Gewo Zoom Balance (ALL+), koje ima dršku drugačijeg izgleda, ali je vrlo slično, ako ne i identično prethodnom. Drva su isporučiva sa sva 3 oblika drške (ravna, anatomska i konkavna). E, pa njihova cijena je snižena sa 230 na 200 kn, tako da je i ovdje teško naći bolje i povoljnije brandirano drvo.

Gewo_Zoom