Stolnoteniska komunikacija

Gdje se i što, na internetu, može naći od hrvatskog stolnog tenisa?

Komunikaciju možemo definirati: “Tko, kaže Što, kojim Kanalom, Kome i s kojim Efektom?“, tj. skupom aktivnosti u cilju upoznavanja i popularizacije stolnog tenisa. I, dok su se nekoć štampali bilteni i knjige, lijepili posteri po dvoranama uoči nekog važnijeg stolnoteniskog meča, snimali dokumentarci i vršili prijenosi na televiziji, danas je glavni medij internet. Drugim riječima, dok je nekoć medijsku prisutnost osiguravao netko drugi (novine i TV), danas je ona decentralizirana, svatko to radi sam za sebe, a viđen je koliko to sam hoće i da si truda. U nedavnoj emisiji Shift DW (Deutsche Welle) voditelj je “priznao” da dnevno provodi do 5 sati gledajući u svoj mobitel. Gdje je tu hrvatski stolni tenis? Krenimo od glave.

U blogu Samo dobre vijesti opisano je kako HSTS javnim novcem plaća “zaštitnika” (cenzora), koji bez razloga i upozorenja briše sve objave koje nisu od “koristi” rukovodstvu. Pri tome, neću navesti ime “novinara”, jer nije zaslužio, to čini bez ikakvih skrupula i moralne dvojbe o potrebi objektivnog informiranja, te je u direktnom sukobu s etičkim načelima.

U dijelu profesionalnog stolnog tenisa pojedini igrači iz klubova snimaju mečeve, što izvode preko Facebooka, a tako je snimljen i jučerašnji između STK STARR Varaždin – STK Split. Snima se amaterski, mobitelom, iz perspektive klupe, a slično rade i STK Libertas Marinkolor iz Dubrovnika i STK Cibalia iz Vinkovaca. U dijelu izrađenih web stranica istaknuo bi STK Zabok, a na Facebooku su prisutni STK Tis i GSTK Zagreb, gdje prate rezultate i uspjehe svojih igrača.

Idemo sada na rekreativni stolni tenis, i to organizirani i privatni. Tu je, kao najveći, zagrebački Sokaz, sa svojim forumom. Od pada servera, zbog požara, (pre)sporog vraćanja, te gubitka dijela rasprava, malo je toga ostalo. Rasprava o opremi ili igri uopće više nema, već samo rezultati odigranih utakmica, te sporadična ponuda rabljene i nove opreme. Ovo je, do jučer, bila slika naslovnice, gdje su glavna tema bili davno odigrani ljetni turniri. Ali, nitko ništa ne čini, pa je to da nema ničega postalo “novo normalno”.

Sokaz_Naslovnica

U ovom dijelu spomenuo bih još i Međimurski stolnoteniski savez (Facebook), sa njihovim rekreativnim ligama, te Slavonski stolni tenis.

Od dvorana, oglašava se STK Merix, sa zagrebačkog Velesajma, pa iako su im vijesti prastare, jer ove godine nije objavljena niti jedna, redovno pokazuju rezultate sa svojih turnira. U zadnje vrijeme dvorana u Prečkom glavni interes pokazuje prema fitnessu, pa su rijetke slike i objave o stolnom tenisu.

A, ono što kreiraju sami igrači, što se tu može pronaći? Svakako, to je portal Pingić, koji se sada proširio i na otok Brač. Na Youtube kanalu Daria Grda mogu se naći recenzije opreme, snimke stolnoteniskih mečeva međimurske lige, trening mečevi i 3 lekcije o tehnici stolnog tenisa. Nađe se nešto i na stranicama Novog Milenija, kao npr. ova snimka. Normalno, tu sam i ja, s ovim blogom. I, to je više, manje to. A, ako Vam to nije dovoljno, stvar je jednostavna, uz pomoć računala i mobitela kreirajte sami nešto posve novo! 😆 

P.S. O nivou komunikacije svjedoči i ovaj opis drva na web stranici zastupnika: “Visokokvalitetni Hinoki premaz omogućuje pak fantastični osjet loptice sa značajno produljenim vremenom kontakta loptice.” (op.a. Hinoki nije premaz, već furnir, tj. sloj drva).

Uparivanje drva i guma II

U prethodnom blogu, s istom temom, bavili smo se više profesionalcima, jer je glavni prezenter bio Kenta Matsuidara. Ali, kakve ima veze on, koji je započeo sa svakodnevnim treningom od 5 – 6 godine, uz angažirane i stručne trenere, izabran između tisuća sličnih, sa rekreativcem koji možda nije imao ni sata kvalificiranog treninga, pa igra ono što zna i umije? Nikakve. Kao uvod u današnji nastavak možete pročitati i stari blog Drva – mekana vs. tvrda.

Prije prelaska na temu, moram dati objašnjenja. Što su to mekana drva? Ona, izrađena samo od furnira, većinom od 5 slojeva, dok su sa 7 slojeva više prema sredini. Tvrda drva imaju dodane umjetne materijale (npr. Arylate-Carbon), no i tu postoji razlika između mekših, gdje je to na srednjici, kao što je sada ultra popularna npr. Stiga Inspira CCF, od tvrdih koja to imaju ispod završnog furnira, kao što je npr. Butterfly Viscaria. Mekane gume su do tvrdoće 42.5 (Shore C), a tvrde od 47.5 – 60.

Da ne bi ispalo da sam ja sve ovo “isisao iz malog prsta”, nije baš tako, već se referiram na članak iz 2014. objavljen u japanskom časopisu Table Tennis Kingdom, a prenesen na forumu http://mytabletennis.net/. Opisano je kojem tipu igrača odgovara određena kombinacija, a gledano kroz 3 bitna faktora, a to su Ball separation (kratkoća vremena u kojem je reket igrača u kontaktu s lopticom), Kick (brzina loptice nakon udara u protivničku stranu stola) i Spin (rotacija). Svakako, pogledajte slike, koje prikazuju defleksiju (savijanje) gume i drva u trenutku kontakta (udara) loptice u reket.

Tvrda-vs.-meka-drva-i-guma

U tablici je sažetak, a evo i cijelog članka, na engleskom:

Uparivanje-drva-i-guma-II

Nadam se da sam i ovaj puta bio poučan, a ne zamoran 😆 .

P.S. Moram reći da se zadnjih tjedana osjećam kao seksolog, kojem se samom ne može “dići”. Igram katastrofalno, od 10 fixeva gubim 9, a ovdje dajem “pametne” savjete. Ali, valjda to ima veze s nekim drugim situacijama u životu. Dobro je biti dolje, jer tada možeš krenuti samo prema gore.

Stolnoteniski početak

Iako su već objavljena 2 bloga sa sličnim naslovom Stolnoteniska početnica i Stolnoteniska početnica za starije, ovaj će biti različit. Niti jedan početak nije lak, posebno stolnoteniski, i da citiram “Nije važno koliko puta ćeš pasti, samo ustani i nastavi dalje.

SSC_Kuslanova

Obično su ljudi “krenuli” u mladim danima, kada je stolni tenis bio znatno popularniji, tako da su ga svi probali igrati. Možda su sada prestari ili pretili za nogomet ili jednostavno više nemaju ekipu, a bili su ponajbolji u pinganju na betonskim stolovima. To je jedan od čestih scenarija “novog” početka, kada se svatko treba zapitati: “Što ja hoću?“. Da li je to samo odigrati par partija sa svojim stolnoteniskim znancima, pa nakon toga popiti pivo ili su ambicije veće, pa kada već igram, da naučim tehniku stolnog tenisa? Možda je nekom “dosadilo” da stalno gubi od istog igrača, a drugi bi htio doseći najvišu rekreativnu razinu? Sve su to legalni motivi, ali svatko si mora postaviti cilj, kako bi napravio smislen tehnički i vremenski plan kako do njega stići. Dosta igrača, u tom periodu, ima problem s pronalaskom protivnika. Na žalost, za takve igrače stolnoteniska zajednica nema organizirani sustav, u obliku grupnih treninga ili kluba, pa su prepušteni sami sebi. U Zagrebu neki klubovi (npr. STK TIS) 3 puta tjedno (PON/SRI/PET), u večernjim satima od 21 – 22.30, rekreativnim igračima iznajmljuju stolove, uz plaćanje mjesečne članarine. Oni koji imaju suigrača mogu iznajmiti stol u Shopping centru Prečko, koji ima povoljnije termine do 16 h i vikendom, a moguća je i mjesečna pretplata, kako je to nekoć bilo u Vjesniku.

Vjesnik_Dvorana

Tehnički, u početku je osnovno otvorenim reketom pogoditi lopticu i prebaciti je na drugu stranu stola. Pri tome, ne gleda se rotacija loptice, niti je važno u koju polovicu protivničke strane padne. Stoji se na mjestu, loptica se gura, a ne udara, jer je tako sigurnije, a zna se izvesti 1 – 2 servisa. I tu završava stolnoteniska vještina većine samoukih igrača. No, od takvog početka, do stolnotenisača sa znanjem i primjenom većine tehničkih elemenata, katkada treba i 10 godina, a što igrač krene stariji, trebati će mu više. Od kuda krenuti? Svakako, najvažnije svojstvo je “držanje” loptice na stolu, te postupno uočavanje i reakcija na rotaciju. Tu su svakako najvažniji elementi rezanje (push), po mogućnosti s obje strane (BH i FH), kontra (ravan udarac) i blok, u slučaju protivničkog napada. Sa ta 3 elementa, uz kretanje, a bez neprisiljenih grešaka, moguće je već jako dobro igrati. Silno je važno ne igrati cijeli stol samo s jednom stranom reketa, najčešće backhandom, jer će to u budućnosti znatno otežati razvoj forehand tehnike. Također, u igru je potrebno odmah uključiti noge, pokretima lijevo – desno, gore – dolje i nazad – naprijed. Treba krenuti sam, gledajući snimke ispravnih udaraca, te trenirajući sam sebe, barem 2 – 3 puta tjedno. Ako je neki udarac izveden pogrešno, nakon završetka vježbe ili poena, treba ga ponoviti ispravno, bez loptice (autokorekcija). Bilo bi dobro uzeti i trenera, barem jednom tjedno, prosječna cijena je oko 100 kn/h + trošak termina dvorane, npr. u Zagrebu Train Smart.

Train_Smart

Osnovni udarci objašnjeni su u najnovijem blogu PingSunday.

I, kada to sve svlada, 2/3 igrača naknadno odustane 😥 . Za stolni tenis treba biti uporniji od mazge!

Konzistentnost, rotacija, brzina

Započeti ću citatom: “Lakše je početnika naučiti cjelokupnoj tehnici stolnog tenisa, nego solidnom igraču ispraviti samo jedan neispravan udarac“.

Kada na Youtubu pogledate snimke malih kineskih stolnotenisača, vidite da sva ta djeca imaju izvrsnu tehniku. Kako to? Jednostavno, počnu ih učiti dok još ništa ne znaju, uključujući i pogrešno, a na početku svakog treninga vježbaju, bez reketa i loptice, samo prijenos težine sa desne noge na lijevu (za dešnjake). S druge strane, kod nas, kada dođete na najjače seniorsko natjecanje, gledate vrhunskog(?) igrača kako promašuje udarce, koje ne bi smio ni mlađi kadet. Kada protivnik ima bolju tehniku, lako gubite poene, a teško ih osvajate, te je tako nemoguće pobijediti.

Svatko, nezavisno od dobi, treba inzistirati na ispravnoj tehnici, tj. na držanju reketa (gripu), početnom položaju, kretanju, prijenosu težine u udarcu, zamahu i izmahu, te povratu u početnu poziciju. U toj fazi učenja stolnog tenisa najvažnija je konzistentnost, koja označava sposobnost da se pojedini udarac tehnički ispravno izvede 10, 20, 30 puta u željenu stranu protivničkog stola, bez greške. To vrijedi za rezanje, kontru, blok, spin, flip, smash. Igrač koji nema tu vještinu smatra se početnikom. U početku se vježbe izvode statički, po dijagonali ili paraleli, a zatim dinamički, uz kretanje, do najviše razine kada je dio vježbe shematski, a dalje slobodno. Koji je najveći neprijatelj konzistentnosti? Prebrz reket, koji igrač ne može kontrolirati i iznad je njegovih fizičkih i/ili tehničkih sposobnosti. Jedna loptica bude udarena super, dvije preko stola, treća u dno mrežice…

Nakon početnog svladavanja držanja loptice na stolu, treba raditi na rotaciji. Tek kada se postigao zadovoljavajući nivo rotacije, loptici se dodaje brzina, na način da se udarac izvodi bržim pokretom. Ako loptica nema odgovarajuću rotaciju, dodavanjem brzine, preletjeti će stol, dok će, u suprotnom, udariti blizu krajnje linije stola. Što je to jaka lopta? To je ona koja ima veliku rotaciju i brzinu, a nizak let iznad mrežice.

Rotacija

Postupak učenja FH spina možete vidjeti na slijedećem videu, prvo rotacija, tek zatim brzina:

Svim zaljubljenicima u kinesku tehniku stolnog tenisa i opremu, preporučam praćenje bloga tako-dairy, od kuda su i preuzete slike.

Chinese_TT_Equipment

Za kraj, možete pogledati meč našeg Frane Kojića protiv Fan Zhendonga, sa Svjetskog prvenstva (WTTC) u Budimpešti 2019.

P.S. Evo mišljenja EmRatThicha na istu temu:

Puknuće stolnoteniskog drva

Nakon što smo se pozabavili “manjim” oštećenjima stolnoteniskog drva, danas je tema njegovo puknuće (lom). Drvo nije lako slomiti, u pravilu je to posljedica jačeg udarca, ali dešava se.

Blade_Broke

Prvo, treba procijeniti isplati li se uopće popravljati slomljeno drvo. Pri tome se treba rukovoditi s 3 razmišljanja:

  1. ako je drvo vrijedno do 300 kn, a još se proizvodi, ne isplati ga se popravljati, već se eventualno da iskoristiti materijal (furniri) za popravak drugog drva, te drške;
  2. ako je puklo drvo samo od furnira, a ne proizvodi se više, moguće ga je popraviti, ali će njegova kvaliteta biti znatno smanjena;
  3. skuplja drva s umjetnim materijalima (npr. arylate-carbon ili zylon) mogu se uspješno popraviti, bez većih gubitaka u igračkim svojstvima.

Ako je popravak izveden stručno, drvo će naknadno biti jednako čvrsto, kao i prije. No, ono što se ne može nadomjestiti je osjećaj (vibracija) koju prenose furniri. To je lakši problem kod drva s umjetnim materijalima (npr. 5 + 2), jer se ne može izgubiti nešto čega je bilo vrlo malo ili nije bilo.

Postupak popravka prikazan je na slijedećem videu:

Ako nekog brine da čačkalice, koje su korištene za spajanje, nisu dovoljno čvrste, mogu se ugraditi i tijela metalnih čavala. Nakon spajanja, ako se skine završni furnir, te nadomjestiti novim, cijeli rad (popravak) izgleda vrlo uredan i malo primjetan.

Drvo_Popravak

Stolnoteniske gume u boji

Današnji dan (01.10.2021.) ostati će zabilježen u stolnoteniskoj povijesti, budući da se mogu koristiti gume u boji, gdje, na reketu, jedna mora biti crna, a druga može biti crvena, plava, ljubičasta, roza ili zelena. Da podsjetim, nekoć u povijesti obje gume mogle su biti iste boje, no to je zabranjeno kada su se počele razlikovati svojim igračkim karakteristikama, npr. glatka guma i trava. Da bi protivnik znao kojom gumom je udarena loptica, te kakva mu dolaze rotacija i brzina, 1986. uvedeno je pravilo o raznobojnim gumama, crvenoj i crnoj. Sada je to pravilo “prošireno”.

Coloured_Rubbers

Što reći? Čemu će to doprinijeti? Atraktivnosti igranja i gledanja stolnog tenisa? Sumnjam. Više je vjerojatno da svaka takva “revolucionarna” promjena “obilježava” Predsjednika ITTF-a u odlasku, ali ne po dobru, već po gluposti. Kako su plastične loptice ostale od prethodnog Sharare, tako će raznobojne gume od sadašnjeg Weikerta. Što tek reći o “izumu” TTX, posebnoj verziji vanjskog stolnog tenisa, koji se trebao igrati po posebnim pravilima? Na žalost, ni budućnost, barem po izboru Predsjednika, ne sluti na dobro, jer umjesto da se izabere kosooki neprikosnoveni stručnjak, koji već 40 – 50 godina “živi” stolni tenis, kao Liu Goliang u Kini, u ponudi je žena (na slici), koja se do sada nije istakla kompetentnošću. Oni koji žele pročitati više o razlozima odstupanja postojećeg predsjednika, te kandidatkinji, mogu to u slijedećim člancima (1, 2 i 3). Izgleda da će i njemački savez preuzeti žena, na ovom mjestu već puno puta kritizirana Claudia Herweg. U videu pogledajte i kako “dobro” igra novi Predsjednik ETTU (europskog saveza) Igor Levitin, očito, on je na tom položaju “samo” zbog ruskih rublji.

ITTF_Sorling

No, idemo mi na praktične posljedice odluke o raznobojnim gumama. Kako su to prihvatili stolnoteniski brandovi? Oprezno. Izabrali su tek 1 ili 2 modela svojih guma, te samo njih obojali u jednu boju (osim crvene i crne).

Tibhar_Quantum_X_Pro
Donic_BlueStorm
Gewo_Neoflexx

Iskoristiti ću priliku, pa prokomentirao prva 2 kola Sokaz-a. Očito, bio sam pesimističan, odigrati će se 70% pred-Covid prvenstva (2019.). U pravu je bio jedan od znanaca, koji se natječe već 50 godina, kada je rekao: “Važno je samo da se počne igrati!¨.

P.S. Na našu zalihu su došle zelene gume Gewo Neoflexx, pa tko voli, nek’ izvoli!