Loptice – pročišćenje

Kao obično, započeti ću temu sa par anegdota:

  1. Kada sam na Europskom prvenstvu u Budimpešti 2016. sjeo preko puta Floriana, managera firme Gewo, i upitao ga kako će se u stolnom tenisu razriješiti cijeli ovaj cušpajz oko plastičnih loptica (šavne 1. generacije sa celuloidom, bešavne, šavne 2. generacije od ABS plastike, Nittaku Premium i Butterfly G40+), rekao mi je da će to tržište samo napraviti, treba mu dati vremena.
  2. Igrao naš profić na Croatia Openu, na kojem se, kao i svim Pro Tour natjecanjima, koriste DHS D40+ loptice. Vratio se i rekao da je olako izgubio, jer u njegovom klubu igraju sa bešavnim lopticama, a on se, eto, nije uspio tokom 2 meča brzo naviknuti. Nije mi jasno da on sam ili klub nije, tjedan dana prije natjecanja, mogao osigurati par loptica za trening.
  3. Bez obzira što smo mi amateri, rekreativci, iz neke tamo 10. Sokaz lige, na službenoj utakmici ne započinjemo sa zagrijavanjem prije nego što protivnik pokaže s kojim će se lopticama igrati. Normalno, sami imamo sve modele (DHS 1. i 2. generacije, Double Fish, XIOM crne i plave, XSF).
  4. Došli smo na utakmicu 1. kola, protivnik pokazao lopticu DHS 1. generacije (slika Ma Longa) i meč počeo. Naš igrač izgubio, prosječno je u setu 3 loptice promašio cijelim reketom. Igrao sam 2. partiju i odmah na početku zagrijavanja protivnik je promašio lopticu za 10 cm. Očito nešto nije bilo u redu. Izvrtio sam lopticu, bila je potpuno jaje, pa smo je zamijenili drugom, okruglom.
  5. U dvorani se prodaju bešavne loptice, a kada dođe nova kutija od 72 komada, jedan od igrača uzme je pred sebe, izabere 3 – 5 najboljih (okruglih), koje kupi, a ostale vrati u kutiju. Neka oni koji kasnije dođu i kupe igraju s lopticama koje felšaju!
  6. U Njemačkoj, igrači u ligama slabijim od 5. još uvijek mogu igrati sa celuloidnim lopticama.
  7. Brand kojeg zastupam izdao je nove šavne loptice od ABS plastike. Pitam, iz koje su tvornice, DHS ili Double Fish? Odgovorili su, ali samo za moju informaciju, te da taj podatak ne smijem publicirati, jer je tajan.

Mogao bih navesti još brdo takvih štikleca. Ali, idemo na suštinu. Tržište loptica se zaista pročišćava, u korist šavnih loptica od ABS plastike (DHS D40+), a onima koji igraju sa travom, zbog veće hrapavosti, pogodnija je Double Fish V40+. Sada ću objasniti što se dešava sa ostatkom konkurencije:

  1. DHS šavne loptice 1. generacije, sa celuloidom, nalaze se još na tržištu, ali se više ne proizvode, tako da će potrajati dok se ne potroši postojeći lager. Prednost im je najveća rotacija, ali smanjena okruglost i trajnost, jer lako pucaju.
  2. Butterfly je potpuno “dignuo ruke” od loptica G40+, nedavno završeno WTTTC 2018. u Halmstadu se igralo sa Butterfly A40+, koje su iz DHS-a.
  3. Nittaku Premium loptice od ABS plastike su, u odnosu na DHS, 3 puta skuplje u nabavi, 2 puta u prodaji, a nisu ni malo bolje, te ih bira sve manje igrača.
  4. Bešavne loptice, koje sve proizvodi XSF (XuShaoFa), nezavisno od branda koji je otisnut na njima (Joola plave, XIOM crne, Hanno…) nisu smanjene cijene od početne (dvostruka u nabavi), još uvijek je 9 od 10 loptica jajastih, dok kod nekih serija imaju smanjenu trajnost (lako pucaju), posebno kod pogotka rubom reketa. Osjećaj u igri je da su lakše, ali primaju manje rotacije.

Zašto su DHS D40+, a posebno Double Fish V40+, loptice hrapave? Da bi, pri kontaktu sa gumom i stolom, primile više rotacije, koja je izgubljena povećanjem obujma i težine, te smanjenom elastičnošću materijala (plastike u odnosu na celuloid).

LI_Jie

Kako znam sve ovo? Pa, osluškivanjem tržišta i profesionalnih igrača. XIOM je započeo sa lopticama Pro Select, nastavio sa crnima, a zadnje su plave (Bravo). Isto i Gewo, zadnje je izdao Select Pro, a Tibhar SYNTT NG. Svi zadnji modeli su šavni, iz ABS plastike, udio DHS-a na tržištu je 70%. O prednosti Double Fish V40+ loptica za materijaliste glasovi dolaze od Li Jie i našeg profi lovca iz Njemačke. Ako nemate lopticu s kojom se igra turnir, npr. XIOM Bravo (plave), uzmite od drugom proizvođača, ali iz istog materijala i generacije, jer te su loptice iste. Na turnirima i kod HSTS-a, gdje su prije natjecateljske sezone navedeni svi podaci o klubu i uvjetima za igru, treba navesti točan ITTF registracijski kod loptice (npr. za Butterfly A40+ ITTF-186-B-09/17). Jer, samo navođenjem proizvođača, ništa nije definirano, a postoji i mogućnost manipulacije (“Prosim lepo, koja XIOM, a koja Donic loptica?”).

Loptice-klubovi_1
Loptice-klubovi_2

Prelazak na igru sa materijalom

Što su u stolnom tenisu materijali već je objašnjeno, koji su standardni, a koji moderni. Danas ću se vratiti istoj temi, ali s jednog drugog aspekta, rekreativnog, a nadahnutog nedavnim “bliskim susretima” u dvorani Prečko. Kontaktirala su me 2 igrača, iz iste niske (Bundeslige) Sokaz-a i tražila rješenje za probleme svoje slabe igre, bez napretka, i adekvatno tome lošeg skora. Koji je njihov osnovni problem? Pa, slaba, skoro nikakva, pokretljivost, stajanje u BH stavu (dešnjak u osnovnom stavu stoji desnom nogom naprijed), pimplanje i guranje lopte sa BH, napad nepravilnim udarcem (kontra s preklopom), na FH mahanje rukom, a bez prijenosa težine s desne na lijevu nogu. S takvom inferiornom tehnikom vrlo je teško ikoga pobijediti, tek ako to protivnik sam napravi (“fali mu daska v glavi”).

Prvi je došao igrač koji je tražio samo travu (gumu sa dugim pipcima). Sa spužvom ili bez (OX)? Za blok na stolu ili lov od stola? Za koje drvo? A, vrijedi generalno pravilo: materijal određuje drvo, a drvo glatku (backside) gumu na drugoj strani reketa. Uopće nije imao ideju što bi on s tim igrao, a mislio ju je lijepiti na drvo XIOM Offensive S, 5-slojno napadačko drvo, brzinske klase OFF- – OFF, replikom Butterfly Korbela. U pravilu, to nije drvo za travu, tek vrlo vješti i trenirani igrači mogu igrati s njim, npr. nedavni pobjednik Croatia Opena Gionis. Zašto? Pa, drvo je ofanzivno, kojem je prvenstveno zadatak da lopticu odbija i rotira, a ne da upija dolaznu brzinu i spin. Za travu su drva od balse, tako da je većina asortimana lovačkih firmi (Dr Neubauer, Spinlord, TSP, Der Materialspezialist, Re-Impact, PimplePark), uz dodatak carbona ili glasfibera, zbog tvrdoće, bazirana na tom furniru. Pokušao sam mu to sve objasniti, bez rezultata, od posla ništa.

Drugi susret bio je s boljim rezultatom. Igraču koji je htio slušati sugestije, na drvo Dr Neubauer Barricade DEF na BH, za blok na stolu, zalijepljena je crvena OX (bez spužve) trava Spinlord Dornenglanz, a na FH spora, ali s ekstremnom rotacijom i vrlo tehnički nezahtjevna crna guma Buttefly Tackiness C(hop) 1.7. Cijeli reket, s vrlo malo rabljenom FH gumom, koštao je 640 kn. I, u roku od 20 dana čovjek je proigrao, dobiva one kojima nije mogao ni blizu, od 3. igrača u ekipi uskoro će postati 1.

DrN_Barricade_DEF

Ako imate mana u igri, to se može korigirati odgovarajućim “materijalom”. Ali, morate imati ideju što hoćete, kako će izgledati Vaša buduća igra. Mala pomoć stručnjaka, sa strane, neće biti naodmet. Dobra je navada, nakon što ste zalijepili materijal, ići pogledati najbolje igrače koji s njim igraju, da “u živo” vidite koje udarce, kada i kako izvode.

P.S. Zašto je Spinlord Dornenglanz posebno dobra trava za blok na stolu? Nedavno sam igrao protiv igrača koji ju je imao zalijepljenu, a, u stvari, nije “ništa” igrao. Glavna vrlina te trave je da grippy pipci (mekani, savitljivi) daju nepredvidljivu rotaciju, tako da protivnik čini mnogobrojne neprisiljene greške.

WTTTC 2018. – Halmstad

WTTTC_2018_Logo

Ove godine odigrava se ekipno prvenstvo svijeta, započelo je prije 2 dana (29.04.) u švedskom Halmstadu, a traje do 06.05. Ne znam da li je ikada ijedno stolnotenisko prvenstvo organizirano u manjem gradu, jer ovaj ima samo 55 tisuća stanovnika. Evo prikaza mjesta, službene pozivnice i vodstva kroz dvorane.



Ekipe su, prema kvaliteti, podijeljene u 3 divizije, a onda u 4 grupe po 6 reprezentacija. To je kvalifikacijski dio, a onda prve 3 ekipe razigravaju za prvaka, a zadnje 3 za ispadanje iz divizije. Sve možete pratiti na stranicama ITTF, a osiguran je prijenos sa 8 stolova, no, zbog položaja kamere, poeni se dosta slabo vide.

WTTTC_2018

Kako se igra tamo? Dobro. Pogledajte meč Tome protiv Vladija:

Bilo je već i nekih iznenađenja, pobjeda, u muškoj konkurencije, Engleske nad Japanom 3 : 1.

HSTS_Halmstad

Gdje su tu naši? Muški su u 1. diviziji grupa D, do sada su igrali u najjačem sastavu (Pucar, Gaćina, Kojić), te su pobijedili u 2 utakmice sa 3 : 0 (Austriju i Poljsku), a izgubili s istim rezultatom od Francuske. Žene su na prvenstvo došle u “čudnom” sastavu (Jeger, Malobabić, Jazbec i Srebrnjak), dok su čak i bolje ostale doma, jer nisu htjele igrati za reprezentaciju (Petek, Tubikanec, Đurak i Pavlović). One su u 2. diviziji, do sada su pobijedile Meksiko i Kolumbiju, no danas im predstoje odlučujući mečevi u grupnoj fazi protiv Slovačke i Francuske. Rezultate naših možete pratiti na stranicama HSTS.