Gumene mjene I

Promjene, koje su od uvođenja plastičnih loptica, nastale u stolnoteniskoj igri prikazati ću na samo jednoj gumi, kroz njenu transformaciju, legendarnoj DHS PF4.

Sretnem ja, tako, na Trešnjevačkom placu, dan prije Sisveta, našeg legendarnog rekreativnog igrača. Nakon što smo izmijenili informacije o svim Sokaz-ovcima koji su u međuvremenu preminuli, pitao me da li imam za njega gumu s kojom igra na BH, “majku svih pila” crnu DHS PF4 1.5 mm, jer, kaže, igra s ISTOM već 20 godina, pa se malo istrošila

Jadran_Vidmar

Zašto je ta guma toliko rezala? Prvo, igralo se sa celuloidnim lopticama, koje su primale puno više spina, a imala je (ispod crnog “ljepljivog” topsheet-a) plavu spužvu, koja je bila kao kamen tvrda i neelastična. Na taj način, kada bi guma “uhvatila” lopticu, većina igračke kretnje se prenosila u rotaciju, a tek mali dio u brzinu. Za koga je bila napravljena? Za starinske igrače, od prije 50 godina, koji su s obje strane (BH i FH) chop-ali, a napali bi, obično BH kontrom (drajfom), kada bi protivnik podignuo lopticu. Također, koristili su je i travaroši na FH strani, te s njenom rotacijom “hranili” frictionless (bez otpora) travu na BH. Tako se to nekoć igralo! Sličnu gumu, jer stare PF4 više nema, koristi i naš lovac “gastarbeiter”, gdje, ispod topsheet-a Globe 999, lijepi tvrdu, mrtvu i neelastičnu spužvu Tuple China 1.0 H44-46.

S plastičnim lopticama, igri na rotaciju je “odzvonilo”. DHS je, u međuvremenu, 2 puta novelirao gumu PF4, smanjujući hvatljivost topsheet-a i stavljajući sve deblju i elastičniju spužvu, koja je bila pogodnija za napad, ali manje za obranu.

No, zadnjom promjenom, konkretno modelom PF4-50, definitivno je odustao od početnog koncepta, te zalijepio poroznu, mekanu spužvu H35, poznatu od modela DHS Hurricane3-50 i Skyline3-60. Sada guma više ne reže ni pola od prvotne, te nije namijenjena za lovce, već za napadače početnike sa kineskom gumom, prije prijelaza na klasičnu (DHS Hurricane3 ili Friendship Battle II), te one kojima je na pameti kontrola, a ne brzina. Nova guma u igri uopće nije loša, DHS zna što radi, bolja je od većine low cost (hrv. jeftinih) kineskih, ali nema veze s onom iz početka ove priče. Ovako to izgleda na slici, gdje je gornja guma PF4, u sredini PF4-50, a donja PF4-1. Na 2. slici je samo nova PF4-50.

DHS_PF4
DHS_PF4-50

Što da rade oni kojima je dobar “cep” (rez) još uvijek na pameti, jer nemaju tehniku ili brzinu za napad? Ili, onima kojima je defanziva “u krvi”, pa kada dolazi loptica oni krenu korak unazad, a ne naprijed? Rješenje su gume iz Imperiala, China Orange Sponge i China Classic, te Globe 999, što tanja i tvrđa spužva, to će guma biti pogodnija za chop. Ali, ne očekujte previše, možda 60 – 70% prethodnog.

Ako ste ipak željni stolnoteniske brzine, pogledajte finale Prvenstva Japana, jer brže od ovog teško da se može.

Servisne varijacije

Servisne_Varijacije;

Prošla godina ostati će upamćena po tome što se, po preporukama, radilo malo, a ni ova nije započela bolje. U borbi protiv Korone najznačajnije je biti “lijen kao rakun”, kako je to zorno prikazano u ovoj njemačkoj reklami.

Na žalost, to se odnosi i na moje blog-iranje, kojeg nije bilo više od mjeseca. No, idemo na temu, a ta je Servisne varijacije. Kako sam, na ovim stranicama, već više puta napisao, servis i njegov prijem, u rekreativnom stolnom tenisu, je 50% rezultata. Znači, ako imate 1 – 2 standardna servisa, koji protivnik odmah vidi i lako vraća, a on ima dobre i nepredvidive, da pobijedite morate biti znatno bolji igrač. Jer, 3 – 4 poena u setu teško je nadoknaditi. Interesantno, igrači treniraju udarce, FH i BH, mijenjaju drva i gume, tražeći sebi “najbolje”, ali, iako sa dugim igračkim iskustvom (20+ godina), po ovom pitanju ništa ne čine. Još bolje, kada ih, zbog raznolikosti servisa, pobijedite, smatraju da je poraz neopravdan, kao da ste ih prevarili.

Za one koji nisu stolnoteniski maštoviti Paragon Table Tennis je izradio video kompilaciju servisa.


Jedna od najznačajnijih razlika je između servisa forehandom (FH) i backhandom (BH). FH servis će, u pravilu, značiti nastavak igre (3. udarac) vlastitim forehandom, dok je BH servis i reverse pendulum FH servis rezerviran za igrače koji žele svoju igru nastaviti backhandom.

Kraći servis igrač će izvesti tako da je servis bliži mrežici, ako se izvodi reketom po širini, a ne dužini, ako se loptica udara postranično (side) ili ispod (cork spin). Više spina u servisu se postiže “dodavanjem” zgloba, kako je to prikazano u slijedećem videu.

U ovu malu školu serviranja uvrstio bih i 2 backhand servera, našeg Klarića i Nijemca Filusa, te usporenu snimku servisa Time Bolla.



Servis igrača ne mora biti kopija nekog naprijed prikazanog, dobrodošle su i individualne “kreacije”, kao kod Maharu Yoshimure, koji servis skriva glavom. Dobar primjer takvog pristupa je Adam Bobrow, glasnogovornik ITTF-a, koji svoj servis “prodaje” i svjetskim veličinama.

P.S. A, evo i jednog domaćeg uratka na zadanu temu.