Tuning guma

O tuningu guma već je dosta pisano, pa ću ovdje navesti reference:

Drugim riječima, skupilo se ovdje, na istu temu, već dosta toga, pa ne možete reći da ste neinformirani 😆 Ali, tako je to u stolnom tenisu, nema kraja, uvijek ide nastavak…

Prosječan rekreativni igrač, koji se naziva The Pong Professor, uzeo je gume DHS Hurricane3, stari model, tvornički netuniran (ne Neo) i 6 različitih tuninga, te ih međusobno usporedio. Nakon premazivanja 2 sloja, osim optičke usporedbe koliko su se gume izvitoperile, nema objektivnih dokaza koliko su međusobno tuninzi različiti, bolji ili gori, već je sve na “osjećaju” igrača. Pri tome, nije mi jasno zašto je tuning nanio odmah na spužvu, a ne na prethodno nanesena 2 sloja vodenog ljepila, kada je u svim kineskim izvorima uputa da se čini baš tako???

Sada idu 3 prilično dosadna video nastavka:



I dobio je slijedeće rezultate, pri čemu je zadnje referencirana guma netunirana (Brand = Negative).

Tuning

Kako tuning predstavlja “profesionalni” dodatak, takve su mu i cijene:

Tuning_1
Tuning_2

Hm, prilično para, barem €20 (150 kn) za 100 ml, posebno što tuning s vremenom gubi svojstva i trebao bi se, nakon otvaranja bočice, potrošiti u roku od 6 mjeseci. Gdje smo tu mi? Na zalihi je tuning Haifu Sea Moon, dolazi Falco Tempo Long, a osim redovnog pakiranja, prodaje se i u rinfuzi po 50 ml.

Za štedljive, ovdje je video kako gumu tunirati bebi uljem, čija cijena je oko 30 kn za 400 ml.

Kako je u glavnoj ulozi guma DHS Hurricane3 (Neo), u redu je da prenesem i video usporedbu guma Commercial, Provintial i National. Mislim da se i ovdje malo “drami”, tj. preuveličavaju razlike, jer naš ex reprezentativac i sadašnji igrač 2. njemačke lige igra s običnom DHS H3 Neo gumom i ništa mu ne fali, a recenzent mu ne bi došao do 3.

Lov s travom od stola

Kada nazovu početnici koji bi igrali s travom, a ne znaju s kojom i kako, uobičajeno je pitanje da li za blok na stolu ili lov od stola? Koja je razlika? Kod bloka na stolu igrač većinom koristi brzinu i rotaciju protivnika, pokreti su kraći, svode se na guranje i chop blok, uz eventualni napad na rezanu lopticu. Lov travom od stola rezerviran je za školovane igrače, jer zahtjeva znatno bolju pokretljivost i tehniku, pokreti su puno duži. O ovoj temi već je pisano u blogovima Memoari lovca – pola godine u Kini i TSP (Victas) trave.

Pogledajte prvo bjelorusku legendu Evgenia Chtchetininea, koji lovi s obje strane, na FH ima tanku i hvatljivu gumu kineskog tipa (crna), a na BH travu (crvena).

Sada idu 2 početnička videa:


Naprednu tehniku demonstrira Nijemac Ruwen Filus:


Na žalost, lovci su bitno pogođeni uvođenjem plastičnih loptica, koje su tvrđe, pa imaju manje spina, a više brzine. Zato je nužan solidan napad spinom s FH strane, twiddling i side swipe. Također, poželjno je travom i mekanom, a brzom rukom na stolu napasti rezanu lopticu.

Koja su to drva i gume koje koriste lovci s travom? Drva su s povećanom glavom (Oversize = 162 mm), nekoć su najpopularnija bila  Butterfly Matsushita i Joo Sae Hyuk, a danas su to Victas Koji Matsushita, u 3 brzine, Defensive, normalna i Special. Sporija su i mekša, a rade se od 5 slojeva furnira. Većina igrača koristi trave sa spužvom od 1.0 – 1.5 mm, najpopularnija je TSP Curl P-1R (Victas Curl P1V), a neki koriste i Butterfly Feint Long II. Od nedavno, neki naši rekreativni igrači za lov koriste gumu s kratkim pipcima (soft) Dr Neubauer Killer Pro, sa spužvom od 1.3 – 1.5 mm, zbog lakšeg napada. Lov s travom (softom) popularniji je kod igračica, jer napadačice imaju slabije udarce. Aktualna prvakinja Hrvatske Ivana Malobabić lovi sa softom Friendship 802-40, a na FH ima kinesku gumu Yinhe M Star, kao i igračica Ida Jazbec sa slike. Na FH MUST je guma kineskog tipa, jer koliko igrač/ica rotacije s njom proizvede, toliko je može travom i “vratiti”.

Ida_Jazbec

P.S. Da pokušam objasniti kako nastaju lovci, osim trenerskim “smicalicama” koje od mladih igrača žele napraviti prvake. Ima djece koja su napadački orijentirana, pa kada loptica ide prema njima, oni krenu prema njoj, korak naprijed. No, dio njih nije takav i krene korak nazad, a u pravilu su introvertirana. To su “rođeni” lovci.