Odmah da priznam, ni ja nisam znao značenje riječi “karàmpāna” – ženska osoba neprivlačna izgleda koja ne shvaća da joj je vrijeme za isticanje mladalačke ljepote prošlo. Što su “oriđinali” znaju svi. Manje po dalmatinski, naslov bi bio “Majstori i kalfe”. Kakve to veze ima sa stolnim tenisom, pokušat ću objasniti u sljedećim rečenicama.
Idemo prvo vidjeti kako je to kod euro/japanskih guma. Prvi primjer je povijesni, gdje je Dragutin Šurbek, koji je igrao s legendarnim gumama Butterfly Sriver, kada bi ih dobio od proizvođača, prvo vagao i odlučivao s kojima će igrati. Iskustveno je, a po težini, znao da su mu neke “bolje”. Isto i Tan (Ruiwu) s TSP Spectol.
Od tada se nije puno promijenilo. Kod proizvodnje spužvi, one variraju u debljini i tvrdoći. To se najbolje vidi na omotu gume Tibhar Evolution MX-P, gdje su navedene tolerancije debljine npr. 1.7/1.8 mm i tvrdoće 45.7 – 47.7. Očito je priprema za tisak omota gume stara, jer sada se proizvode i one od 1.5 mm. Slično je i s drugom vrlo popularnom gumom, koja se više ne proizvodi, travom TSP Curl P-1R, gdje je debljina spužve varirala od 1.0 – 1.3 mm. Normalno, varira i kvaliteta topsheeta.
Tko je kineski “oriđinal”? DHS Hurricane3 (H3). Neću objašnjavati razlike između Commercial, Provintial, National i Personal verzije, jer, ako je sami ne znate, vaš džep hoće. Odnos cijena, u istoj prodavaonici, ide između 1 : 5.65, znači potpisana guma (osobna od Fan Zhendonga) je odgovarajuće skuplja od anonimne. Osim u cijenama, razlike su u “živosti”, “izdržljivosti” i hvatljivosti, gdje su kvalitetniji i skuplji komadi brži. Profići tvrde da im se više isplate skuplje gume. No, ono što DHS, kao kinesku “perjanicu”, izdvaja od ostalih je, osim tvrdoće (od 37 – 42), i kontrola debljine, pa se može nabaviti 2.10, 2.15 i 2.20 mm. Zašto je to važno? Tanja guma biti će odgovarajuće lakša, a omogućit će nanošenje više slojeva ljepila i tuninga, a da na kontroli debljine sve prođe u redu (4.04). Većina kineskih reprezentativaca igra s debljinom 2.10.
Idemo sada na “karàmpāne”, tj. ostale proizvođače. Cijena materijala utrošenog u proizvodnju tacky kineske gume je približno ista, eventualno se može razlikovati u amortizaciji strojeva. Svi proizvođači pokušavaju “izvući” što viši profit, radeći gume slične H3. Kod nas je najviše “maha” uzeo tradicionalni Friendship (729, R.I.T.C.) s modelom Battle II. Oni sami nikada ne nanosi ljepilo i tuning, sve ostaje na igraču. Tu se pojavljuju i razni drugi kineski proizvođači, kod nas je neko vrijeme popularnija od ostalih bila DianChi D. Sanwei, također, ima gumu Target u komercijalnoj, provincijskoj i nacionalnoj verziji, s plavom spužvom. A sada, konkretno, prikaz jednog primjera. Ne inzistiram da su svi proizvođači i gume iste. Neću navesti ime, dovoljan je podatak da igrači Kim Jong Una koriste njihove gume 😀 .
Folija na gumi je nalijepljena traljavo, sva naborana, što ne bi smjelo biti na National gumi. Imaju stari stroj, neprimjeren 21. stoljeću. Spužva je plave boje, s nanesenim ljepilom i tuningom, te prozirnom folijom, a tvrdoća (40 ili 41) je napisana rukom. Debljina nigdje nije napisana. Hm, očito radi se o proizvodu upitne kvalitete. Oni bi sad htjeli “zauzeti” dio mjesta H3? Što igrač može očekivati? Nikad ne znaš.
Nakon pokušaja sa zamjenama, većina profića se vrati originalu (H3). Očito, imaju razloga.
Što nam danas kaže Mate? “Svaki sporazum između agresora i žrtve na štetu je žrtve”.
P.S. Lijepo molim kupce Prince of Table Tennis da mu više ne šalju novac, jer dotični ne isporučuje, već je za povrat potrebno podići protest kod PayPal-a.
P.P.S. Ovo s Hrvatskom poštom fakat više nema nikakvog smisla. DHL je paket zaprimio 04.09., predao ga našoj pošti 06.09., a od tamo ni makac (danas je 13.09). Da mogu, otišao bi osobno u V. Goricu po njega. Kolika je to šteta, jer roba i novac stoje, ne kreću se, grozota je i pomisliti. Friend je pošiljku čekao od 03.08., tek kada ju je osobno “pogurnuo”, pokrenula se… Znate li koliko se u Njemačkoj čeka pošiljka od Amazona do osobnog sandučića u Berlinu? 1 dan, uz trošak poštarine od 0€.