Skupljanje tensor guma

Vratiti ću se u davnu prošlost, znači 10+ godina. Na prodaju su se nudile gume Butterfly Tenergy, “sponzoruše”, od našeg reprezentativca, malo igrane, po povoljnoj cijeni od 100 kn. I, došao ja do njih, a bio sam “lukav” i ponio drvo Avalox V1, s kojim sam tada igrao, standardnih dimenzija 157 x 150 mm,. Kada tamo, sve gume kraće 5 mm od drva… :mrgreen: Hm… Zaključio sam da dotični reprezentativac tunira i rasteže gume, tako da sam izabrao 1, 2 najveće. Krivo! Jer, dotične gume su se jednostavno same smanjile (skupile). Kako to? Rapravu o tome možete pročitati na srpskom forumu Spin na spin.

Moderne gume, koje se jednoznačno zovu tensori, imaju poroznu spužvu, na koju se, sa strane pipaca, lijepi topsheet (gornji gumeni dio), kako je to prikazano na donjoj slici.

Tensor

Spužva djeluje kao trampolin, kada loptica udari u topsheet, sila se prenosi na spužvu, u kojoj se stišću mjehurići, već zavisno od dolazne snage. Nakon toga, spužva “ima potrebu”, jer je pod pritiskom, da se vrati u normalno stanje, mjehurići se vraćaju u prvotnu veličinu, te ispucavaju lopticu, kao zračni pištolj. Znači, tensor guma “pomaže” igraču da izvede snažniji udarac. Normalno, to ima i svoje mane, jer spužva je glupa, pa ne zna kada treba izvesti linearan udarac, a kada eksponencijalan, teško je sa jakom gumom izvesti slabi udarac. Većina euro/japanskih i kineskih igrača igraju s tensor gumom na BH (backhandu), na toj strani pokret igrača je znatno kraći, jer mu za veći zamah smeta vlastito tijelo, pa bi, bez toga, udarac bio slab. Zato su igrači iz prošlosti (Šurbek), kada su gume i igra bili sporiji, većinu udaraca izvodili FH (forehandom), jer tu je zamah znatno duži, a udarac ubojitiji (sa više brzine i rotacije). Većina euro/japanskih igrača i na FH igraju sa tensor gumom, dok Kinezi koriste hvatljivu gumu sa klasičnom spužvom (bez mjehurića), zbog izvrsne tehnike prijenosa težine cijelog tijela u udarac. Sve ovo do sada bio je uvod!

Kako se u mjehurićima nalazi plin, ovaj ima tendenciju da “pobjegne”, te se cijela guma, s vremenom, postepeno “ispuhuje”. To je posebno izraženo kada guma nije nategnuta, tj. nalijepljena na reket. Znači, skinete gumu sa reketa, ostavite je mjesec dana, pokušate ponovo zalijepiti na drvo, a ona se smanjila (“ispuhala”) za 5 mm. Da bi imali “odgovarajuće” veliku gumu za standardnu veličinu drva (157 mm), ona bi prvotno morala biti rezana za Oversize drvo (162 mm). To je posebno izraženo kod guma sa velikim porama, npr. Tibhar Evolution MX-P ili onima koje su tvornički tunirane, čime su mjehurići dodatno napunjeni plinom.

Kako to riješiti? Više je načina. Prvo, nakon što gumu izvadite iz pakiranja, možete je par dana ostaviti vani, nenalijepljenu, da se mjehurići sami ispuhnu i smanje. Drugi način je da na novu gumu nanesete sloj vodenog ljepila, pa je tako pustite 24 h, da ljepilo stisne mjehuriće, a tek onda je lijepite na drvo. Treći način je da skinete gumu sa drva, uz pomoć premazivanja parafinskog ulja za lampe ili tuninga skinete staro ljepilo, te nanesete još 1 -2 sloja i pritisnite gumu teškim predmetom, kako bi se opet napunila i rastegla. Nakon toga, u relativno kratkom roku, gumu opet morate zalijepiti na drvo, jer ako to ne učinite, ponovno će se pokrenuti proces smanjivanja.

Cijeli proces ispuhivanja i napuhivanja ima još posljedica. S protekom vremena, igrali ili ne, tensor guma gubi performanse. Kada od drugog igrača hoćete kupiti ili posuditi rabljenu tensor gumu, u pravilu, biti će premala.

Ali, nezavisno od svih navedenih mana, tensor gume su važne u modernom stolnom tenisu.

Gewo i XIOM katalog za 2020.

Uvodno ću napisati par riječi o svakom od ovih brandova, koje su im sličnosti, a koje različitosti.

Slično je, svakako, to što su obje firme u ofanzivi, tj. povećavaju svoj tržišni udjel, nude kompletni stolnoteniski asortiman, a gume naručuju od njemačkog proizvođača ESN. Sada idemo na razlike.

Contra, njemačka firma koja je vlasnik branda Gewo, u stolnoteniski je posao “ušla” 1980., a ovdje su slike naslovnice kataloga iz 1994., vlasnika (u društvu sa igračem Alvarom Roblesom – u sredini), zaposlenika na partyu, te skladišta.

Contra_1994
Gewo_Owner
Gewo_Team
Gewo_HQ

Contra je više “klasična”, jer teško je “izmisliti” nešto novo, a da to još i vrijedi. Zato u ponudi imaju “evergreen” proizvode, poput drva Gewo Zoom Pro, koje je kao Butterfly Primorac Classic ili tenisice Gewo Smash S.A.S., koje se podudaraju sa najpopularnijim modelom Butterfly WTS-1, iz naših dvorana.

Gewo_Smash_SAS_1
Gewo_Smash_SAS_2

XIOM je firma sa sjedištem u Seoulu, J. Koreja, a u stolnoteniski “posao” ušli su kao Champion Co., Ltd. Ime je skraćenica od engleske riječi “Axiom”, koja označava novu paradigmu (načelo), očiglednu istinu kojoj ne treba dodatno objašnjenje. Vrlo su moderni i u tome prednjače u odnosu na sve stolnoteniske brandove. Na slici su zaposlenici, a video prikazuje njihovo robotizirano skladište XIOM Factory O.

XIOM_Team

XIOM tvrdi da godišnje testira od 500~1000 drva, kako bi odlučio koja su od tih najbolja. Dizajn je katkada netradicionalan, a da li će Vam se svidjeti, to ovisi o Vama. Takvo je combi drvo XIOM Ice Cream AZXi, koje na FH strani ima Arylate-Carbon, a na BH strani Zylon-Carbon. Pogledajte i najnovije tenisice Footwork 4, koje su drugačijeg oblika, a na donjoj strani nemaju ripne, kao Butterfly ili Mizuno, već pipce, za koje je upitno ponašanje na različitim podlogama (parket, laminat, pločice, kamen…).

XIOM_IceCream_AZXi
XIOM_Footwork_4

Znači, Gewo za tradicionaliste, XIOM za moderniste, a da sve to niste čitali “bez veze”, ovdje su katalozi Gewo i XIOM za 2020., koje možete i preuzeti (download).

Stolnoteniski zalog

Prije neki dan napunio sam 60 godina, tj. ušao u 7. desetljeće. Drugim riječima, većinu svog aktivnog života već sam proživio. Što je, za mene, u svemu tome važno? Pa, zalog, nasljeđe koje sam dobio od roditelja, te što sam od toga prenio na svoju djecu. Ono je intelektualno (obrazovno), materijalno, moralno, sportsko… Normalno, čovjek se trudi da bude bolji od svojih roditelja, a djeca od njega.

Blog je “inspiriran” fotografijom koju je, prije par dana, na Facebook-u objavio trener Marko Habijanec, a sadrži isječak sa fotografijom iz novina 1991., na kojoj su tadašnji članovi STK Industrogradnja iz Zagreba.

STK_Industrogradnja_1991

Na slici su, kao što piše na vrhu, kadeti, juniori, seniori i treneri Ivan Vidolin, Damir Atiković, Ivan Juzbašić, Dado Šurbek, Dubravko Škorić, Roko Tošić, Marijo Vranaricic, Neven Juzbašić, Marko Habijanec, Zoran Primorac, Antonio Glavinić, Neven Karković, Branko Mikulec… Što reći, većina tih dečki bili su respektabilna europska stolnoteniska imena, npr. trener Dubravko Škorić danas je jedan od vodećih europskih trenera u “Liebherr Masters College” iz Ochsenhausena. Kako je završio klub? To je vidljivo iz slijedećeg članka, rukovodstva se posvađala oko dvorane, sada je tamo boksački ring.

OK, to je bilo prije 30 godina, a što je bilo prije 50 godina?
ITTF_Ranglista_1969

Na slici je ITTF rang lista za 1969., na kojoj su, među prvih 15, 3 jugoslavenska igrača, od toga 2 Hrvata. Vidite Vi tu nekog Francuza, Kineza, Engleza…? Mi smo bili takva stolnoteniska velesila.

Samo 15 godina unazad, u klubovima se još uvijek relativno dobro radilo, pa je Tibhar, sa tadašnjim trenerom i mladim igračima STK Večernji list, snimio seriju od 3 edukativna videa, od kojih su ovdje prikazana 2:


Idemo sada na današnje stanje. Na nedavnom Europskom prvenstvu za igrače do 21 godine, koje se od 4. – 8.3.2020. igralo u Varaždinu, imali smo 1 predstavnika u muškoj konkurenciji, sa sva 3 poraza u grupi, a od 5 naših igračica, samo je 1 uspjela proći grupu, da bi odmah zatim ispala. A, ti igrači će, slijedećih 15 godina, odrediti našu stolnotenisku budućnost. Što mislite, koliko je hrvatskih trenera došlo pogledati natjecanje?
2020-U21
Mislite da su bivši stolnoteniski velikani, unazad 50 godina, imali bolje uvjete, više novca ili znanja? Je li naše stolnotenisko nasljeđe nepovratno prokockano?

P.S. Za 10 godina, kada svi zaborave Tovu i Šurbu, pingać će biti tamo gdje po sadašnjem stanju i pripada, NIGDJE. Nikakve samohvale tu neće pomoći. Pogledajte finalni meč sa Svjetskog prvenstva u Calcutti, Indija 1975. između Jugoslavije i Kine, koji je Kina dobila sa 5 : 3, a naši su igrali u sastavu Stipančić, Šurbek i Karakašević:

Yasaka

O brandu Yasaka nisam do sada detaljno pisao, pa idem ispraviti tu blogersku “nepravdu”. Priču ću ispričati u slikama, na prvoj su osnivači, po kojima je firma i dobila ime (YAoita + SAKAmoto), a dalje ide vremenski slijed važnijih događaja u njihovoj povijesti.

Yasaka_Founders

Yasaka_Line_1
Yasaka_Line_2

Najvažniji proizvod je guma Mark V (eng. five, hrv. pet), a prošle je godine imala 50. obljetnicu. Drugim riječima, tko danas kupi ovu gumu, na reketu igra sa stolnoteniskim metuzalemom, čija brzina i rotacija je iz nekih pradavnih vremena.

Yasaka_MarkV-Stellan

Idemo sada funkcionalno sagledati što Yasaka nudi danas, a podijeljeno na gume, drva i ostalo.

Gume

Kako je ITTF 2008. zabranio brzo ljepilo (klasično), te nametnuo korištenje vodenog (bijelog), Yasaka je, kao i Butterfly (Sriver G2 i G3), pokušala variranjem spužve osuvremeniti evergreen gumu Mark V, pa imamo modele s ekstenzijom GPS, 30, XS i M2, no niti jedna od njih nema moderne performanse. Interesantno, Yasaka je, za razliku od npr. XIOM-a, uvijek sjedila na 3 stolice, znači, isporučivala je dio Tensor guma iz njemačkog ESN-a (serija Rakza), drugi dio iz zastarijele japanske tvornice, a gume ZAP i Dragon (Shining i Rising) iz kineske. Najpopularniji su modeli proizvedeni u ESN-u 2010. Rakza 7, pandan XIOM Vega Pro ili Tibhar Genius, i, sa mekšom spužvom, guma Rakza 7 Soft. S njima se i danas igra, iako nisu prilagođene plastičnim lopticama, tj. imaju slabiji grip (hvatljivost). Slijedili su ih modeli Rakza 9 i Rakza X, ali sa puno slabijom “prođom” na tržištu, a najnoviji je model Rakza Z (Extra Hard), koja je hvatljiva (tacky). Karakteristike Rakza guma navedene su u tablici, a ispod je prikazan kut izbačaja.

Yasaka_Rakza_Gume
Yasaka_Rakza_Gume_Kut

Od “materijala”, na reketu “manekena” Mattiasa Karlssona je soft (guma s kratkim pipcima) Rakza PO, nekoć se dosta igralo s travom Phantom 012, a u ponudi imaju i antispin gumu.

Drva

Drva se proizvode u Švedskoj, kako je to navedeno u blogu Drva “Made in Sweden”. I tu ima jedan bestseller zvan YEO, punog naziva Yasaka Ma Lin Extra Offensive, a zna se da samo povijesno najpoznatija drva imaju svoje kratice, poput TBS ili WSC. S njim je “kao” igrao Ma Lin, 5-slojeva furnira, zadnji orah. Ali, orah je “opijum za narod”, drvo dobije brzinu i lakoću, ali izgubi osjećaj, tako da se puno proda, jer je jeftino, ali se s njim malo igra, jer rijetko tko ima tako mekanu rukicu da može izvesti kvalitetan spin. Općenito, većina Yasakinih drva je vrlo povoljna, no, iako ih puno igrača kupi, rijetko tko duže vrijeme s njima i igra. Interesantno, drva, iz iste tvornice u Tranås-u, proizvedena za Nittaku ili Avalox, puno su bolje kvalitete, ali i više cijene. Od modernih drva Yasaka danas nudi 3 modela, i to Goiabao 5 (slično Stiga Rosewood NCT V), te carbonska Alnade (kao Butterfly Timo Boll ALC, “maneken” Liang Jingkun) i Atletico Power (kopija DHS W968).

Yasaka_Goiabao
Yasaka_Alnade
Yasaka_Atletico_Power

Ostalo

U doba celuloida, sigurno, loptice su bile vrlo česte u našim dvoranama, kako one trening, tako i natjecateljske, ali su nestale u ovo doba plastike. Nudi se i tuning za gume PowerCharge, proziran, kao TRF, te vodeno ljepilo Norisuke-san (tko može zapamtiti). Sve ostalo, stolovi, odjeća i obuća, futrole, torbe… klasičnog su dizajna, relativno povoljni, ali ne osobite (japanske) kvalitete.

Kome sve ovdje napisano nije dovoljno, može pogledati linkove domaćeg distributera, zastupstva za Europu i japanske centrale, a i prelistati Katalog iz 2018.

Svjetski dan stolnog tenisa 2020.

Tko bi tada, 06.04.2015., kada je sa istim naslovom objavljen blog, povjerovao da, 5 godina poslije, stolnog tenisa na njegov Svjetski dan, biti neće?

No, da ne bi bili uskraćeni, najprikladnijim mi se čini video od Adama Bobrow-a, poznatog stolnoteniskog zmijoljubca, pa da vidimo mi gdje je, kako i s kim to sve pingao:

K tome, da bi naglasio svoju osobnost, u firmi Andro su mu dizajnirali i posebne tenisice:

Bobrow_Tenisice

Da ne bi bilo sve bez i jednog našeg, da vidimo kako to, u njegovom društvu, pjeva (naglavačke) i pleše naš Tomislav Pucar:

No, nije Tomo poznat samo po svojim glazbenom umijeću i “ljubavi” prema Kerumu, već mu je, nakon nas, prošle godine i ITTF posvetio članak  “Spektakularni uspon Tomislava Pucara“. Ima li kakva nova vijest? Ima i to, napušta njemačku ligu i klub TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell i odlazi u UMMC (ruska liga), na mjesto Gaćine, koji pak odlazi u Poljsku. Usput, klubovi su u situaciji da moraju ugovarati igrače, a ne znaju kako će završiti ovu, ni kada će započeti slijedeću sezonu. Na papiru našeg ex (i tekućeg?) prvaka vidio sam neka vrlo poznata stolnoteniska imena…

Da na kraju kažem nešto i o našoj “politici prodaje” u ova Corona vremena… Prodavaonica radi u oblaku i ako netko želi može kupiti gume, drvo, reket ili što već, uz zadržavanje socijalne distance. Budući da ne znam kada i kako će to koristiti, jer igranja nema do daljnjeg, koristeći blog namjerno neću “marketirati”, tj. nuditi nešto novo i/ili posebno povoljno.

VAR u stolnom tenisu

Telemetrija

Znate li onu, jednu od najpoznatijih, iz Smogovaca “Oni su mali, ali su veliki, odnosno, hoću reći, nisu više mali, ali su dosta veliki da ne budu mali”? Tako Vam je to sa stolnim tenisom. Znači, puno igrača, na otkazanom veteranskom prvenstvu svijeta trebalo je nastupiti njih više od 5700, a novca nigdje! Kako to? Očito, stolni tenis je puno zabavnije igrati, nego gledati. Stolnoteniski veterani sa 50+ godina igranja, u dvoranama ne komentiraju mečeve Ma Longa, Xu Xina ili Time Bolla, već Nadala, Federera i Đokovića. Kada pogledate mečeve sa Svjetskog ili Europskog stolnoteniskog prvenstva, oko stolova, na arenama, nisu reklame svjetskih brandova, čija je takva i platežna sposobnost, već proizvođača (sponzora) opreme. Tek je glavni sponzor eventualno poznatija firma, poput Liebherr-a u Europi, dok je to, na svjetskim prvenstvima, neka kineska tvrtka, svaki puta druga, za koju nitko prije toga nije čuo. I tako dolazimo u situaciju da je natjecanje u odbojci na pijesku, koje se održava u Poreču, a sponzorira ga Swatch, puno luksuznije i izdašnije od Croatia Open-a u stolnom tenisu. Što tek reći o posjeti gledatelja na Slovenia Open-u, koji se održava u Otočecu ob Krki, mjestu sa 776 stanovnika, koji je marketinški potencijal tog natjecanja? No, stolni tenis bi htio biti kao i ostali “veliki” sportovi (nogomet, tenis, hokej na ledu), pa uvodi tehnološke novosti.

TTR

U stolnom tenisu se primjenjuje video tehnologija kod:

  • analize meča;

  • VAR (eng. Video Assistant Referee), tj. pomoć sucu, kod dodira loptice o rub stola ili mrežice, kako je navedeno u slijedećem ITTF članku , a detaljno je to opisao i EmRatThich, te ocjene ispravnosti servisa.