Profesionalac vs. rekreativac

Profesionalac_vs_Rekreativac

Pokušati ću u narednim danima više pisati, kako bi nam, sada u ovo vrijeme, kada je zabranjen svaki trening i natjecanje (osim Superlige P.S. I ona je zabranjena), ostao sačuvan interes za stolni tenis. Jer, ako se ništa ne prati, ne čita, ne gleda i ne igra, povratak će biti znatno teži, a i dosta igrača će odustati, posebno onih starijih od 60 godina.

Hrvatskih stolnoteniskih profesionalaca, muških i ženskih, ima do 10, to su oni koji igraju u inozemstvu, a mogu živjeti samo od toga. Tu je i do 100 poluprofesionalaca, koji igraju naše lige, Super ili 1., a prihoduju do pola prosječne plaće. Svi ostali igrači (99%), do cca. 15000, su rekreativci.

Mnogi ne razlikuju kolika je stvarna razlika u igri profesionalca i rekreativca, pa ću to ovdje pokušati objasniti. Krenuti ću od sebe. Prije dosta godina, na memorijalu Tumi, koji se igrao u dvorani Industrogradnje na Vrbiku, u grupi sam igrao sa Sašom Dragašem, za kojeg do tada nisam čuo. Odserviram dugo, kako je to uobičajeno u rekreativnom stolnom tenisu, ovaj me “ubije” spinom. Prva 2 – 3 puta sam mislio da je to slučajno pogodio, a onda sam shvatio da tako dalje ne mogu. Nastavio sam servirati kratko, jako rezano, no dobio bi nazad još rezaniju lopticu, s kojom opet ne bi znao što ću. Shvatio sam da s njim ne mogu igrati, u 3 seta osvojio sam ukupno 10 poena.

Pogledajte sada ovaj video, snimljen u dvorani Vjesnik u Zagrebu, i kažite svoje mišljenje o igraču koji igra okrenut leđima (natpis Приморац na leđima)?

Dobro igra, ha? Radi se o Stanislavu Lošiću, igraču koji je od svih zagrebačkih rekreativaca u zadnjih 10 godina utrošio najviše vremena i novca na trening, te je dogurao do 1. lige Sokaz-a (zagrebačke rekreativne lige). Istovremeno, igra i (polu)profesionalnu Superligu za ekipu Slavonskog Broda. Evo jednog od njegovih zadnjih mečeva, protiv Ivana Zeljka, člana Cibalije:

U 3 seta ukupno je osvojio 7 poena, u zadnjem 0. “Najbolje” je što ga trenira Ivanov brat Dominik! I gdje je nastala ta ogromna razlika igrača s treninga i onog u meču? Prvo, u službenom meču rekreativni igrač je puno više “stisnut”, jer profesionalci su, od malena, odigrali bezbroj pojedinačnih turnira i ta razlika je znatno manja. Stane servira tako da samo ubaci lopticu u kratki FH i očekuje da će mu, kako je to uobičajeno kod rekreativaca, doći na BH, da otvori igru. No, loptica dođe u FH, on ostane “kratak” ili se ne stigne vratiti u početnu poziciju. Prijem servisa je također loš, servisom uguranu gornju ili donju lopticu, on izbacuje van ili samo poludugo vrati. Dalje, kada se igra i otvori, dolazne loptice od profića su 30% jače, brzinom i spinom, te rekreativni igrač tokom meča ne uspijeva dovoljno omekšati ruku. U stvari, analiza meča je besmislena, jer nema igre, znači “no way” (hrv. nikako).

Sada ide video samozvanog engleskog “trenera” Toma Lodziaka, koji igra rekreativnu ligu, a napisao je i knjigu o stolnom tenisu, protiv profesionalca Paula Drinhalla, ex suigrača našeg Tomislava Pucara u poljskoj ligi. Set su igrali uz 17 poena hendikepa, do 21, tako da je započeo sa 17 : 0 za Toma. I, kako je set na kraju završio? 21 : 17 za Paula, tj. Tom nije osvojio niti jedan poen.

U čemu je “kvaka”? Kada igraš protiv znatno jačeg protivnika, profesionalca, za koga misliš da protiv njega nemaš šanse, i poene koje bi mogao (trebao) dobiti preforsiraš i promašiš.

Kineska buhtlo(manija)

Neću Vas zamarati analizom ove natjecateljske sezone, koju je moj nekadašnji šulkolega i suigrač Mario na Sokaz forumu opisao kao “mamuzanje mrtvog konja”. Rađe ću se baviti jezikoslovljem, gdje nakon blogova “Kineska fake(ozofija)” i “Kineska kvaliteta“, ide ovaj o buhtlama (eng. bubble) na gumama. Da pojasnim, zalijepite hvatljivu (tacky) kinesku gumu na FH, igrate par puta, a onda se na gumi pojavi ispupčenje ili se cijeli topsheet (gornji dio gume) odlijepi od spužve. Koliko pratim, zadnjih 15 godina, tu se ništa nije promijenilo, i dok je to nekoć bilo učestalo kod gume Haifu Whale, danas kod Dianchi-D, a konstantno je kod DHS Hurricane3. Nema tu nekog pravila, jedna serija bude dobra, druga loša. Kako ITTF-ov ured u Kölnu, pod vodstvom Claudie Herweg, po tom pitanju, kao ni po nijednom drugom, nije ništa napravio, nema druge nego sam pokušati nešto ustanoviti. Kako izgleda “klasična” buhtla?

Guma_Bubble

A, ispod, kada se skine topsheet sa spužve?

Guma_Topsheet_Sponge
Guma_Topsheet
Guma_Sponge

Na dijelu buhtle pipci se nisu odlijepili od spužve, već je ispod pukla spužva. U tom slučaju, što može napraviti rekreativac? Pa, korištenjem klasičnog ljepila, ponovno nalijepiti topsheet na spužvu. Time će ukloniti buhtlu, ali cijela će guma, zbog dodatnih slojeva ljepila, otežati 1 – 2 grama.

Kada na vruću paru stavite gume 3 različite tehnologije proizvodnje, onu kinesku (crna guma s narančastom spužvom lijevo), japansku (Butterfly Tenergy 05, crvena guma sa crvenom spužvom desno) i njemačku (XIOM Omega VII Europe, gume sa crnom spužvom u sredini), vidite da je kinesko ljepilo otpustilo, dok temperatura i vlaga ne djeluju na ostale dvije. No, kada se navedene gume potope u parafinsko ulje, što zamjenjuje efekt tuninga (booster), kineska guma se najjače svinula, japanska manje, ali se nije oštetila, dok je na europskoj popustilo ljepilo.

Guma_Tuning

Što se može zaključiti? Suprotno od učestalog mišljenja, dodatni tuning ne oštećuje kineske gume, već su buhtle posljedica lošeg tvorničkog lijepljenja, vjerojatno uz korištenje plina i na povišenoj temperaturi,. Dalje, sve navedene gume koriste za slijepljivanje topsheeta na spužvu kemijski različita ljepila, pri čemu je ono korišteno za kineske gume potpuno različito.

Koja je kineska guma sada IN? Friendship Battle II Provintial, a najnovija verzija se zove još i Max Pro. Za razliku od prije spomenutih kineskih guma, na njoj tvornički nije naneseno ljepilo i tuning, jer tamo to ne rade.

Friendship_BattleII_Max_Pro

A, što ako se žele izbjeći sve ove kineske zamke? Može se koristiti odgovarajuća japanska (Buttefly Dignics 09c) ili europska guma, iz serija Donic BlueGrip, Tibhar Hybrid ili XIOM Vega China.

Pogledajte i gumu sa kratkim pipcima Tibhar Speedy Soft D.TecS, s koje se spužva nije odvojila ni nakon zagrijavanja i zamašćivanja. Znači, već je “izmišljeno” ljepilo koje se, barem amaterskim postupcima, ne da ukloniti.

Tibhar_Speedy_Soft

Možda ćete se, na kraju, pitati, čemu sve to, jer igrate sa Tenđom ili MX-P-om? Profići, na sve bržim drvima, prelaze na igru sa gumom kineskom tipa i na FH i na BH! Od drva dobiju brzinu, a od gume rotaciju. Pa, sad’ ti vidi!

P.S. Nedavno sam razgovarao s jedinim našim lovcem u Superligi. I, pitam ga koju gumu koristi za FH (normalno, na BH je TSP Curl P-1R)? Tenđu. Ali, ona nije dovoljno dobra za lov, jer koliko rotacije zadaš, toliko ćeš je dobiti nazad, za njega bi kineska guma na FH bila nužna. Friško su to isprobale igračice u Superligi, sa pozitivnim skorom. Ali, to dovoljno govori koliko se službeni stolni tenis “(NE)razumije” u opremu.

Butterfly Adria

Prvo, svakako, muzički uvod:

Naslov nije idealan, za naše potrebe bolje bi bilo da se pjesma zove “Igra ping-pong c(ij)ela Jugoslavija”. Kakve to veze ima? Pa, pokazala se istinitom vijest koju sam jučer saznao na kavi, da je Butterfly od 25.08.2020. promijenio distributera, pa je sada Butterfly Adria njihov predstavnik za Hrvatsku, Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu goru, Makedoniju, Kosovo i Albaniju, znači cijelu ex-Jugu! A, tko je to? Zoki.

Butterfly_Adria

Sada kada smo saznali tko (naziv poduzeća je Damalezo), idemo vidjeti gdje, što i kako to nudi… Adresa je Metalčeva 3 u Zagrebu, blizu Doma Sportova. Budući da, za sada, nema fizičke prodavaonice, u koju bi igrač mogao doći pa izvagati gumu ili drvo, kucnuti ga, pogledati kako mu drška stoji u ruci i sl., probati hlačice ili majicu, da vidi da li mu je odgovarajući broj, idemo u internet prodavaonicu. Slična je njemačkoj, po službenim cijenama, ali sa smanjenim asortimanom, npr. “naša” prodavaonica nudi 35 drva, a njemačka 62. Isporuka je moguća jedino poštom, pri čemu se naplaćuje trošak dostave uslugom Paket24 u iznosu od 39 kn, a plaćanje je kreditnim karticama.

Interesantno, kada na stranicama Sokaz-a pritisnete na logo Butterfly, link Vas vodi na Facebook stranicu starog distributera. Također, nije mi poznato da je principal ili novi distributer o tome nekoga obavijestio.

E_moj