Gumene razlike

Stolnoteniska guma je skladište, iz kojeg igrač “crpi” energiju da loptici zada rotaciju i brzinu. U ponudi je mnoštvo guma, raznih proizvođača i modela (tehnologija), a pri tome treba voditi računa i o njenoj debljini, kako je to već objašnjeno u zasebnom blogu. I gume koje izgledaju slično, u igri mogu dati sasvim različite efekte, npr. Tibhar Evolution MX-P i ista takva, koja ima sasvim različitu spužvu, tvrdoće 50 ili Butterfly Tenergy 05 i model Hard. O ovoj potonjoj sada ide anegdota.

Shibaev_Butterfly

Kada se na tržištu 2018. pojavila tada nova guma Tenergy 05 Hard, normalno, odmah su je na FH nalijepili svi Butterfly manekeni i krenuli hvaliti da su napokon dobili upravo ono što su tražili. I, tako i naš profić, zalijepio je i krenuo trenirati s trenerom. Sve je naizgled bilo dobro, igra kratko – kratko, flip, prvi spin… Igrač ju je odlučio koristiti na Pro Tour natjecanju. A, kada tamo, čim bi se odmaknuo od stola, i udario, loptica ne ide do mrežice, a kamo li da je prijeđe. Normalno, slijedeće turnire je odigrao sa starom postavom reketa. Kako to da je tvrđa i naizgled brža guma imala manji domet od mekše? Pa, a tako je i kod gume MX-P, spužva je bila tvrđa, ali imala je manje pore, pa iz toga i manje energije. Zna se da je Butterfly majstor u marketiranju, s onim tortama u kojima je prikazano kako više od 50% profića na Pro Touru koristi njihove gume. Jedini izuzeci koji se trude objektivno opisati svoje proizvode su Spinlord i Re-Impact. U pravilu, ovakva “mišljenja”, kakvo je iznio Shibaev na Czech Openu-u, ostaju skrivena:

Ok, vidjeli smo profesionalnu stranu, a sada idemo na amatersku, onu rekreativnu. TT11 je snimio video u kojem su četvorici igrača na test dali 4 Tibharove gume, te ih zamolili za ocjenu. Na žalost, za testiranje su koristili potpuno nepoznato drvo Neottec Voodoo Classic, jeftino, 5 slojeva furnira, brzine OFF, valjda nešto kao Butterfly Korbel.

Korištene gume:

  1. Tibhar Evolution MX-P, klon Butterfly Tenergy 05;
  2. Tibhar Evolution MX-S, isti topsheet kao MX-P, ali s manjim porama u spužvi, te zbog toga s manjim katapultom, zbog čega igrač mora “raditi” više, a guma manje;
  3. Tibhar Aurus Prime, guma nove generacije, sa ugrađenom tehnologijom Micro Layer, gdje je stanjen topsheet, a podebljana spužva (do 2.3 mm);
  4. Tibhar Quantum X Pro, najnovija, kod XIOM-a je to Vega X, nešto kao reinkarnacija Genius-a, ali novelirana za plastične loptice.

I, što mislite, koja guma je prošla najbolje na testu? Pa, zna se, ona najbrža, MX-P. Zašto? Zbog efekta da igrač udari malo, a loptica ide jako. Ali, u stvarnoj igri, gdje su aktivni i pasivni udarci ispremiješani, jače ne mora nužno biti i bolje, guma koja bolje zadaje rotaciju i sama je više prima. Kod rekreativnih igrača, koji u pravilu nisu školovani, niti jedan udarac nije potpuno ispravan i/ili nema dovoljno akceleracije, svaka tehnička greška dovodi do promašaja. Drugim riječima, veća brzina i/ili tvrdoća i/ili katapult gume = manja tolerancija. Tako gledano, gume Aurus Prime ili Quantum X Pro su puno bolji izbor.

Generiranje spina u servisu II

Spin_Serve

Što mislite, ako ne znate izvesti FH spin, koliko vremena treba prosječno proći od trenutka kada ga počnete učiti, do toga da ga efikasno primijenite u igri? 2 godine. Za to vrijeme, kada “povučete” spin, više poena ćete gubiti nego osvajati, jer ili ćete promašiti (mrežica ili preko stola) ili neće imati dovoljnu brzinu i/ili rotaciju, pa će ga protivnik lagano iskontrirati. No, mnogo je lakše poene osvajati dobrim servisom, a zna se, u rekreativnom stolnom tenisu servis i njegov povrat su 50% igre. O tome je već pisano u blogovima:

Osnove je pokazao PingSkills:

Sada ide novi video od Yangyang Jia, a na temu koji su to odlučujući faktori za maksimiranje spina (rotacije) kod servisa:

  1. gume;
  2. kontakt loptice rubom reketa;
  3. ubrzanje;
  4. veća udaljenost od loptice;
  5. dodavanje kretnje zglobom;
  6. korištenje cijelog tijela;
  7. “lizanje” loptice;
  8. otpuštanje reketa, tj. držati ga sa 2 ili 3 prsta (trigger finger).

Prema tome, redoslijed pokreta kod servisa je tijelo – ruka – zglob, a servis je moguće izvesti po vertikali reketa, kada će biti duži, i kraći, po horizontali.

Na istu temu sada idu 2 videa, gdje je demonstrator Craig Bryant:


Looeelooee prikazuje servisni trik zvan Trigger Finger (hrv. prst kao okidač):

Za one kojima ovo nije dosta, evo, dodatne “nauke” od Han Xiaoa, a tko više voli čitati nego gledati, može to napraviti ovdje:

A, pogledajte tek ovog japanskog genijalca:

Tehnika igre s travom za blok

Tehnika-igre-s-travom-za-blok-na-stolu

Temom Igra s i protiv trave za blok na stolu već smo se bavili, gdje nam je to, u početna 2 videa, pokazala Yangyang Jia. No, ona nije izvorna travarošica, pa su tamo sadržane samo osnove. Danas idemo u Spin College, trening dvoranu Contra (Gewo) u Hamburgu, gdje nastavak drži najbolji njemački bloker Sebastian Sauer. On je vlasnik firme Sauer & Tröger, već spomenute u odgovarajućem blogu. Gdje je u međuvremenu “nestao” Pascal Tröger, povijest ne pamti, jer, očito, prijateljska i partnerska veza, kako je to obično, nije potrajala. Prezentacija se vrši korištenjem njihovog najnovijeg drva Unicorn, vrlo male glave (153 x 151 mm), te trave Hellfire X.

Prikazana su 3 najznačajnija blokerska udarca:

  1. dolazna rezana (backspin) loptica se travom ugurava kratkim, brzim i agresivnim pokretom podlakticom i zglobom naprijed, s otvorenim reketom;
  2. na dolaznu lopticu sa spinom, a mekanom rukom, loptica se blokira pokretom odozgo na dolje (chop-block), ne prebrzo, već sa “osjećajem” i sporo;
  3. za izvođenje napadačkog udarca potrebna je trava sa spužvom ili brže drvo, a izvodi se brzim pokretom podlakticom i zglobom naprijed i gore, da se dobije parabola loptice, a reket je cijelo vrijeme otvoren.

Osnova igre sa travom nije, kao kod glatke (bakside) gume, otvaranje i zatvaranje reketa, te na taj način zadavanje željenog tempa i rotacije loptice. Upravo obrnuto, reket je otvoren, a pokret se vrši podlakticom i zglobom prema naprijed ili dolje, te se na taj način samo usmjerava dolazna brzina i rotacija loptice. S dolaznom lopticom koja nema brzine i/ili rotacije trava malo toga može.

Noppen-Lehrgang-Sebastian-Sauer

Kako napreduje razvoj na novim travama, a opisan u blogu Četiri travaroška asa? Sporo i mukotrpno, kao što se vidi na travi Spinlord Leviathan, nasljedniku Dornenglanz-a, koja je prošla 1a i 1b fazu razvoja, a sada se prodaje samo u crnoj boji. Crveni Leviathan ne funkcionira, zbog problema s materijalom, koji mora biti hvatljiv i mekan, a da pri tome ne puca.

Kineske mlade nade

Bez obzira što su OI u Tokyu 2021. pod velikim pitanjem, Kinezi su, tokom 8. mjeseca, u Lingshuiu organizirali interno natjecanje China Trials, na kojem je sudjelovalo 50 igrača i 42 igračice. Slično njima, Nijemci su organizirali Düsseldorf Masters, a kod nas je za 01. – 02.10. najavljen Croatia Open, na kojem će, zbog problema sa prelaskom granica, najvjerojatnije nastupiti većinom domaći igrači.

Iako je kineska muška reprezentacija uglavnom poznata (Ma Long, Xu Xin i Fan Zhendong), kako su prošli? Ma Long je odustao zbog povrede ramena, Xu Xin ispao u četvrtfinalu od Xu Chenhaoa, a Fan Zhendong je zauzeo 3. mjesto, nakon polufinalnog poraza od pobjednika Liang Jingkuna. U ženskoj konkurenciji pobjednica je Sun Yingsha, 2. mjesto je zauzela Wang Manyu, 3. Wang Yidi, a 4. Chen Meng. Igrali su se još i parovi, te ekipni dio, u kojem su igrači/ce bili podjeljeni u ekipe, ovdje možete pogledati listu sudionika, a ovdje rezultate i video pregled.

Liang_Jingkun
Izvor: ITTF

Kako igraju kineske nade? Impresivno, pogledajte pregled najboljih poena.



Tko, odnosno što će odlučiti o nasljednicima? Glava, jer vidjeti će se tko je zec, a tko ubojica dječjeg lica. Puno je lakše igrati kao nepoznat, a drugačije sa očekivanjima, kao favorit. To se najbolje vidi na Fan Zhendongu, koji, kao čudo od djeteta, u zadnje 2 godine, nema tako dobre rezultate.

Lijepljenje reketa – Timo Boll

Timo_Boll_Gluing

Na ovim stranicama već je bilo riječi o maloj školi Time Bolla, te o  raznim metodama lijepljenja guma na drvo, a ovdje je sažetak. Bez obzira na količinu napisanog, uvijek se javi igrač koji to ne zna, pa mu je “kriv” netko drugi – ljepilo, drvo, gume… Pogledajmo:

Komentari, koje, bez problema, možete preskočiti:

  • na obje strane (FH i BH) igra sa Butterfly Dignics 09C, gumom “kineskog tipa”, već opisanom u Novostima za 2020., kao i Kinezi (DHS Hurricane3 Neo, tvrdoće na FH 40 ili 41, a na BH 37). Ne znam tko koristi ostale “nove” Butterfly gume, konkretno Tenergy 05 Hard, Dignics 05, 64 i 80, jer su za rekreativce pretvrde? Otud ide i savjet mladim igračima, roditeljima i trenerima, da se što prije naviknu na igru sa poluhvatljivim (tacky) gumama, na obje strane. To rezultira i izborom drva, jer ako, zbog otpora, kineska guma “štopa” lopticu, cijeli reket “trpi” brže drvo, s čime su u skladu najnovija X drva iz DHS-a. Prema tome, cilj je brzina i rotacija, a ne samo brzina!
  • nanosi 2 sloja ljepila na gumu i 1 na drvo, te reket laktom (valjkom) sljepljuje tek za 2 sata. Za to nije naveden konkretan razlog, možda da ljepilo dijelom “skupi” gume?
  • gume obrezuje škarama (Fiskars), sa zaobljenim vrhom, 0.5 mm šire od drva, a rubnom trakom štiti gume i drvo kod igre kratko – kratko.
  • cijeli reket je težak preko 200 grama, jer ako jedna guma teži 78 g. (nakon rezanja je oko 70% one u kvadratu, tj. 56 g.), te se doda težina 2 * 3 sloja ljepila (cca. 1.5 g.) i profesionalno drvo od 92 g.

Manje važne napomene:

  • prvi dio videa, potpuno bespotrebno, drži olovku u ruci, koja mu samo smeta;
  • sve je mogao pokazati na jednom reketu, a ne 6, ali očito, važnija je bila izvornost i iskorištenje vremena, da osim snimanja videa napravi i nešto korisno;
  • vjerujem da Butterfly za njega selekcionira gume, koje se ne mogu nabaviti na tržištu, kako to radi DHS za kineske igrače ili Tibhar sa gumama Evolution MX-P za Tokiča, koje su imale njegovo ime ugravirano u spužvu;
  • navod da sam ne nanosi tuning na gume, ne znači da to, za njega, ne radi tvornica.