Nova generacija guma

Hm… Malo sam razmišljao kako se osjećaju recenzenti mobitela. Nezgodno! Zašto? Pa, stalno izlaze modeli, svaki je “noviji” od onog starog, a mijeni kraja nema. I oni cijelo vrijeme trče, a traka na kojoj to rade se samo, svakim danom, sve više ubrzava, cilja nigdje, u stvari je svakim korakom sve dalje. Dokle tako? Lako je bilo nekoć kada su se prodavale ciglice, tipa Nokia 3310, koje su bile “zakon” 10 i više godina, mogla se mijenjati samo maska, pa umjesto plave imati crvena, žuta… Slično je i u industriji stolnoteniskih guma. Mobitelu Nokia 3310 odgovarale bi gume Butterfly Sriver, Yasaka Mark V, Donic J.O. Waldner. Onaj tko danas kupi takav mob ili gumu sigurno je pogrešno izabrao. U tom slučaju, to “na dušu” ne ide kupcu, jer on često ne zna, već prodavaču, koji ga, prije kupnje, mora barem 3 puta upozoriti da se s tim mobom može samo zvati i primati (slati) SMS poruke, nema novih aplikacija WhatsApp, Viber, Facebook, Youtube, Google, navigacije… I, onaj tko je koristio stari mob, kada u ruke uzme novi, a iskren je prema samom sebi, shvati koliko je svojom staromodnošću u međuvremenu izgubio.

Prestat ću o mobitelima i definitivno se posvetiti stolnoteniskim gumama. S ovih stranica razvidno je da postoje 3 “ozbiljna” izvora, dok su svi ostali marginalci:

  • kineske gume, poluhvatljive, na tradicionalnoj kompaktnoj (DHS Hurricane3, Friendship Battle II, Dianchi D) ili modernijoj tensor spužvi (DHS Hurricane3-50), u različitim kvalitetama – komercijalna, provincijska i nacionalna (plava), debljine od 2.10 – 2.20, različite tvrdoće od 37 – 41.5;
  • Butterfly gume, gdje je klasik Tenergy, u 2 tvrdoće, klasičnoj (36) i mekšoj (32 – FX), 3 debljine (1.7, 1.9 i 2.1) i odnosom brzine i spina (modeli 05, 64, 25, 80 i 19), te nova Dignics, na tvrđoj spužvi 40, a s 4 modela (poluhvatljivom 09C, te klasičnim 05, 64 i 80);
  • gume iz njemačke tvornice ESN, koja sama ne brendira gume, što znači da nije moguće kupiti gumu s navedenim imenom, već ih prodaje drugima (Tibhar, Joola, Gewo, XIOM, Andro, Nittaku, Stiga, Donic, Yasaka…).

Sada ću se usredotočiti samo na 3. izvor (ESN), jer u 1. (kineske gume) se malo toga mijenja, a o 2. Butterfly Tenergy i Dignics je već pisano, aktualna “zvijezda” je model 09C. Da bih predočio mijenu ESN-a, iako je prepoznatljiva kod svih brendova, usredotočit ću se na Donic. Zašto? Jer su već iz naziva gume vidljive njene karakteristike, što kod drugih (npr. XIOM) nije očito. Držat ću se samo glavnih linija, napravljenih za plastične loptice, a neću ići u predaleku prošlost. Vrijedi pravilo da su novije gume dinamičnije i skuplje od starijih, u liniji gume imaju isti ili sličan topsheet i tehnologiju, a “podržane” su 3 ili više tvrdoća spužvi. Cijene ESN guma su oko 20% niže od pandana iz Butterfly-a, a kvalitetom zadovoljavaju rekreativne i profesionalne igrače.

  • Bluefire serija ima standardnu debljinu topsheet-a i spužve, u linijama M – za više spina i JP – za više brzine, s 4 tvrdoće spužve. Gume su pogodne za rekreativne igrače srednjih i viših igračkih sposobnosti. Njima odgovarajuće su XIOM Omega V, Gewo Hype, Stiga DNA Pro…
  • BlueGrip su poluhvatljive gume, znači da daju više rotacije, a manje brzine, kao Gewo Codexx i Stiga DNA Dragon Grip.
  • Bluestorm je serija napravljena na ideji Micro Layer, za veću dinamiku, sa smanjenom debljinom topsheet-a za 0.1 mm, te spužvom do debljine 2.3 mm, kao XIOM Omega VII, Gewo Nexxus, Stiga DNA Platinum.
  • BlueStar se nastavlja, u spužvi je “sadržana” još veća količina energije, kao Gewo Nexxus SuperSelect i XIOM Jekyll&Hyde.

Gewo je nastavio još i dalje, i to modelima Codexx SuperSelect Pro 53 i 55, koja kombinira opcije BlueStar i BlueGrip, a kao direktna konkurencija Butterfly Dignics 09C, znači ultra dinamično i poluhvatljivo. Koliko će biti tržište za takve gume najbolje će pokazati vrijeme, jer, kao u Pirelli reklami “Snaga, bez kontrole, ne znači ništa”.

Pirelli

Čemu ovo sve služi i što to znači za rekreativnog igrača? U pravilu, kada netko nema jasnu ideju s kojom gumom bi igrao, slijede mu 2 “neobična” pitanja. Koliko godina imate? Godine bitno determiniraju brzinu igrača i njegov krajnji domet. Koliko često planirate igrati? Za efikasno korištenje guma iz navedenih serija potrebno je igrati minimalno 2 – 3 puta tjedno. Samo kao ilustraciju, igrač koji je kao junior igrao TOP12 smatra da za optimalno korištenje gume Butterfly Tenergy ili Donic Bluefire M1 treba trenirati svaki dan. Drugim riječima, što “jača” guma, potrebna je veća vlastita tehnika i dinamika, inače guma igra protiv igrača koji je koristi, ona sama neće ništa stvoriti, već je treba optimalno “upariti” s igračem i drvom. Npr. gume iz serija Gewo Nexxus SuperSelect i Gewo Codexx SuperSelect izbor su za sam vrh rekreativnih igrača, te profesionalce, mlade i brze. I, za kraj, jedna napomena. U novom svijetu 2 najprodavanije gume Butterfly Tenergy i Tibhar Evolution MX-P već su stolnoteniski starci i tehnološki prevaziđene.

Gewo_Codexx_Pro_55_SuperSelect

OPREZ! Ne koristite gume Gewo SuperSelect ili XIOM Jekyll&Hyde ako niste školovani igrač, mlad i brz, u treningu.

Kao dokaz navedene tvrdnje pogledajte završnu tablicu Sokaz igrača 1. lige. Igrač pod rednim brojem 4. igrao je s novim gumama XIOM Jekyll&Hyde V 47.5, čak i legendarni Pongi i Kašo su iza njega, oba su se okušala među profesionalcima u hrvatskoj Superligi! Znači, to je maksimum za rekreativnog igrača, sve iznad toga je za profiće, s minimalno 1 – 2 treninga dnevno.

Sokaz

Za kraj Gewo marketing, tj. kako oni “objašnjavaju” najnoviju generaciju guma.

P.S. Sumnjam da itko više može reći da nema dovoljno energije u gumi, tim više kada se “doda” malo tuninga

Tuning_Haifu_National

Nove koncepcije

Kao posljedica nedavnog ulaska u 3. životnu dob je i rano ustajanje, a vrijeme između 5 i 6 ujutro bude “najplodnije”, tada se javljaju nove ideje. Na ovaj blog me “nadahnuo” nedavni Messenger (telefonski) razgovor s jednim trenerom u Vojvodini. Čovjek je, misleći da će razgovor trajati 5 minuta, tražio gume za svoju djecu u klubu, iz grada koji mi je dobro poznat, jer tamo NISAM osvojio prvenstvo Jugoslavije u hokeju na travi (bivši sport). Prisjetio me, na tu jednu utakmicu došao sam s radnih akcija na Otoku Mladosti, tako da sam prvo išao brodom do Šibenika, onda autobusom do Trogira, zatim avionom do Beograda i na kraju vlakom do tog vojvođanskog grada. To bi se po zagrebečki zvalo “priličan štrapac”, a sve za ništa. Još su me, tijekom utakmice, palicom pogodili u zube, koji su se nakon toga prilično klimali 😉 . Morao sam ostaviti taj sport, cijelo vrijeme sam bio prilično istučen… Da se vratim na temu.

Tražene gume bile su legendarne DHS PF4, o čijoj povijesti možete pročitati u davnom blogu. Po čemu su one ušle u povijest? Pa, bile su “nenormalno” hvatljive, izgledale su kao ogledalo, tako da ste si mogli popraviti frizuru, a ispod njih je bila zalijepljena kao kamen tvrda plava spužva (blue sponge), najbolje su bile u debljini 1.5 mm. Slične su bile i od Friendship-a Super FX, ali one su imale sivu spužvu. Slučajno sam u svojoj kolekciji našao i jednu takvu, rabljenu. S takvom gumom, ako igrač nije bio “nervozan”, pa bacao reket, moglo se igrati 10 i više godina. Ne vjerujete? To je bila tadašnja kineska kvaliteta. Takvih guma više nema, jer su Kinezi promijenili tehnologiju proizvodnje.

Ali, kao i u svemu, na “vlast” je stupila Generacija X, koja ima sasvim druge životne vrijednosti od naših “pljesnivih”. Normalno, nisu oni nastali sami od sebe, podržani su tehnologijom koja je sveprisutna i sveobuhvatna. Pogledajte samo koliko se proširila upotreba mobitela, od onih prastarih Duncall-a, mladima je on sve, na njemu dnevno prosječno provode 4 – 5 sati, a neki i više od toga. Dođeš, slučajno, ispred osnovne škole i vidiš 4 curice koje se vraćaju doma, ali one ne pričaju, tek izuzetno, svaka ispred nosa ima svoj mob, eventualno komentira neki “društveni” događaj, razmjenjujući poruke i slike, pisane ili audio i/ili video snimke. To je taj “vrli” novi svijet koji je tema bloga!

Uh, već 3 pasusa uvoda, a još se nisam ni dotaknuo glavne teme. Nova tehnologija i koncepcija, normalno, nije zaobišla ni stolni tenis. U čemu se ona ogleda? Drva su sve brža, a gume hvatljivije, tvrđe i eksplozivnije. I, dok je, nekoć, za snažan i rotirani udarac trebao zamah cijelog tijela (Power from the ground), danas se on može postići samo korištenjem zgloba i podlaktice, BH flip je postao jedno od glavnih “oružja” stolnoteniske igre. To se najbolje vidi u igri našeg reprezentativca Tome (Tomislav Pucar), a začetnici te tehnike bili su češki igrači Korbel (banana flip) i Výborný.

Vyborny
Na davnoj slici reprezentacije Kampa Sadska u Češkoj, prvi je pisac i novi trener ekipe STARR – Varaždin, do njega kćerce, a zadnji Richard (Výborný).

Koja se to drva danas koriste? Od DHS-a, oni koji više vole drveni osjećaj, to je W968 (Hurricane Long V National), od branda Butterfly modeli Viscaria i Fan Zhendong, a od Stige tu su modeli Inspira i Cybershape Carbon. Koje su to gume? Od branda Butterfly modeli Dignics 05 i 09C, Gewo Nexxus i Codexx SuperSelect, XIOM Jekyll&Hyde. I, dok je nekoć Tenergy bio tvrdoće 36, Dignics je 40, a i gume DHS Hurricane3 “postaju” sve tvrđe i brže. S druge strane, proizvođači loptica ih sve manje “grešpaju”, tako da su sve glađe i primaju manje rotacije. I, sada ti dođeš sa nekom “puž” gumom, koja “kao” jako reže? Ali, rotacije ima upola manje nego prije, a sporost ostaje. I ti novi klinci, s novom tehnikom flipa, dignu tu sporu lopticu iznad mreže i torpediraju te. Pa sad’ ti vidi… I sam DHS, originalni proizvođač gume PF4, to je shvatio, ‘oš ti Kineza učit’ stolnom tenisu, pa su gumu “izmijenili” u PF4-50 (blog Gumene mjene I). Hvatljivosti (tacky) ima upola manje nego prije, jer samo usporava gumu, a ne pridonosi ničemu, a ispod je zalijepljena crvena tensor (porozna) spužva, za veću dinamiku. U DHS-u to je cjenovno i efikasnošću početnička guma.

DHS_PF4-50

Nemojte se okretati prošlosti, već smjerno gledajte u stolnotenisku sadašnjost i budućnost. To što je valjalo nekoć, više ništa ne valja, ostaje tek uspomena na neka davno izblijedila vremena. I, tako se razgovor koji je trebao trajati 5 minuta, protegnuo na 2 sata. Da li sam uvjerio sugovornika? Ne znam, ali bilo je u najboljoj namjeri, šteta da djecu od početka navikava na staro i loše. U stolnom tenisu “stvari” su jednostavne. Ili si brz ili si mrtav! U razgovoru je iskrsnula još jedna “pojedinost”. Trener je kod odabira guma za nove igrače konzultirao i njihove roditelje! Što oni znaju o tome? Ništa. I ne trebaju, jer će samo donijeti pogrešne odluke. Što su roditelji dalje od dvorane, to bolje. To je stvar struke, a ne ljubavi prema djeci. Na žalost, sva ta oprema postaje sve skuplja i dok je Butterfly Tenergy imao cijenu od cca. 60€, najnovije njemačke gume iz ESN, koje su bolje, su već iznad te cijene, a perjanicu još uvijek čine Dignicsi po 80€. S malo novaca ne možete dobiti kvalitetnu gumu, a i drva slijede istu “logiku”.

P.S. Nedavno me stolnoteniski prijatelj pitao zašto sve ove blogove ne skupim, organiziram i objavim u knjizi? Objasnio sam mu da, kao u socijalizmu, ljudi više ne kupuju knjige na metre, pa stavljaju u regal, bitna je bila (da se uklapa) boja korica, a ove papirnate imaju vrlo malo kupaca i čitatelja. Danas je glavni medij digitalni, na društvenim mrežama, a i ekološki je prihvatljiviji, jer ne troši papir, već vrlo malo el. energije, taman toliko koliko treba za napajanje ovog mog Lenovo računala.

P.P.S. Treba znati roditi se, živjeti i umrijeti, sva 3 dijela su ravnopravna, a ne zaobilaze nikog i ništa. I, tko je danas mlad i napredan, sutra to više neće biti. Prema tome “Carpe Diem” (iskoristi dan)! Nadam se dan završiti uzvikom “Kup je naš!“.

Kup_je_nas_2

Dr Neubauer – novosti za 2023.

Idemo prvo s novostima. Koja je za mene najveća? Postao sam trenerom, ali ne “papirnati” (takvih je kod nas najviše), jer diplomu imam od 2008., već klupski. Tko su “sretnici”? STARR (Stolnoteniska akademija Ronald Ređep) iz Varaždina, trostruki prvaci Hrvatske, nastupali su i u Champions League, a ove sezone igraju u Srednjoeuropskoj ligi. To je klub u koji dolaze mladi igrači na učenje od Tana, Zenga, Ređepa, Matthiasa… Također, klub intenzivno surađuje s Indijom (pogledajte P.P.S.). Ekipa je “idealna” kombinacija Hrvata, Indijaca i Kineza (Tan Ruiwu). Možda će netko misliti da tehnikom igre i osobnim igračkim dometima (Sokaz, Europsko veteransko prvenstvo) nisam kvalificiran za to mjesto, no moram se spomenuti da ni neki od naših najpoznatijih internacionalnih trenera (Cegnar, Novaković, Vukelja…) to nisu (bili). O poznavanju opreme ne bih. Prvo moraš biti ČOVJEK, onda možeš biti trener, bitno je znanje i volja, a toga ne nedostaje. Na slici je novi šef RR.

STARR_RR

Daljnje blogiranje odnosi se na “materijaliste” (pipci i antispin gume). Znate kako je to s ljubavima? Neke definitivno odlaze, a neke se ponovno vraćaju! Ona sa Carstenom Neubauerom, sinom legende, se vratila i ojačala. Da vidimo što nam je novog pripremio. Prvo ide aktualni cjenik, koji će se promijeniti 01.07. (cijene će se povećati):

Ukratko o novim proizvodima… U dijelu trava nove su Punch i Desperado Reloaded, antispinovi A-B-S 2 / Soft / Pro / Evo i A-B-S 3, glatka guma Dominance Speed Hard. U gumama sa srednjim pipcima tu su K.O. i Aggressor u 3 tvrdoće spužve (obična, Pro i Extreme), kod kratkih pipaca najpoznatije su Explosion (4 tvrdoće spužve) i Killer (5 tvrdoća spužve), a od drva novija su Bloodhound All+ i Matador Texa Carbon.

DrN_Punch

Sada ide pitanje… Zašto žene kod bloka na stolu koriste antispin gumu, a muškarci travu? S antispinom je lakše igrati, ali kod muškaraca su udarci jači, a za to je trava pogodnija. Nadalje, s travom je moguće izvesti raznovrsnije udarce (promijeniti rotaciju, napasti, ugurati, zaloviti). No, za vrhunske rezultate s travom treba imati razoran FH spin. Zlatno pravilo: “Izaberite najbrže tvrdo drvo koje možete kontrolirati!”. Ako samo gurkate s travom po cijelom stolu, Dr Neubauer Barricade DEF je idealno, no za razoran FH potrebno je brže drvo, katkada i s karbonom, npr. Dr Neubauer Matador Texa Carbon.

Sada idemo o jednoj temi koju ćete drugdje “teško” naći. Radi se o “uparivanju” drva i trave za blok na stolu. Drvo mora biti tvrdo (Stiff), da upije što manje dolazne rotacije i vrati što više. Loptica u običnom (čistom) bloku, bez pokreta, kada je reket okomit na stol ili blago zatvoren, mora ići što kraće i više uz rub mrežice. Što je brže drvo, trava mora biti sporija!

Da ne bih “privatizirao” blog, jer on je javan, navesti ću još 2 trave koje se sve češće pojavljuju na reketima, pa su uvrštene na zalihu i cjenik.

Za lov od stola s OX travom izvrsnom se pokazala Sauer&Tröger Hellfire X. Za blok na stolu “društvo” iz Fužina sada koristi Der Materialspezialist Spectre, ljubičastu gumu u priloženom videu.

Niste uvjereni? Pogledajte Japance (ne morate ništa razumjeti, slika sve govori 😎 ):

Mislite da je lako igrati protiv takve trave? Ne znam da li ste s PH 2023. uočili ovu vijest, kako je od rekreativca “pao” naš internacionalac. Normalno, šef je to riješio s lijevom rukom, nije se ni oznojio 😉 .

P.S. Uvijek me oduševi “znanje” konkurencije, gdje drvo za reket zovu “lopaticom”! 🙄 Ne znam na koju misle, svinjsku, teleću ili…??? Mislite da je drvo, osim što je jeftino, dobro? Nije, završni furnir je orah, pretvrd, njega ni profesionalci ne mogu kontrolirati.

Lopatica

P.P.S. Trening centar STARR:

India_Training