Završilo je i ovo pojedinačno Svjetsko prvenstvo (WTTC). Kako? Idealno, sve prema planu Komunističke partije Kine. Za ostatak svijeta dosadno, nije bilo nikakve konkurencije, jer su drugovi sve unaprijed isplanirali. Kinezima su, osim izuzetka Koreanke u mješovitim parovima, a i ona se tu križala sa Kinezom (Xu Xin), otišle sve zlatne medalje. U pojedinačnim konkurencijama baš sve, od zlatne, srebrne i brončanih. I muški pobjednik je bio lako predvidiv. Kako? Ma Longa su “žrtvovali” u igri muških parova, dodjeljujući mu Timo Bolla, čime su ga odmah hendikepirali. S druge strane, morali su mu to kompenzirati pojedinačnom pobjedom. Do ovog prvenstva nije mi bilo jasno kako su Kinezi, osim izvrsne igre, tako dobri glumci? Zhang Jike, u polufinalu protiv Fang Boa, je prije meča popio par sedativa ili Dimidrila, pa je cijeli meč prespavao. FH nije mogao pogoditi ni u ludilu, a kada bi i dignuo ruku, loptica bi pogodila rub reketa. I to ga uopće nije nerviralo, ništa nije pokušao napraviti, bio je hladan kao špricer, unaprijed je znao rezultat.
Što se tu da napraviti? U kojem drugom sportu je tolika dominacija jedne države? Ne znam. Ali znam tko bi to trebao znati, Thomas Weikert, Predsjednik ITTF, na slici 2. s lijeva, jer ako to ne može riješiti, što je uopće dolazio? Stolni tenis je kineski nacionalni sport i cijela ekonomska snaga države od 1,4 milijarde stanovnika ga financira i afirmira. Također, iz Kine dolazi i najviše i najbogatijih sponzora. S druge strane, WSA (Werner Schlager Academy) je privatna investicija jednog čovjeka. Kako on sam može konkurirati cijeloj Kini? Nikako. Ni nakon desetak godina postojanja WSA nije uspjela riješiti smještaj igrača, a već više puta je bilo priče o kolapsu cijele investicije. Ni u Njemačkoj nije bolje, trening centar u Ochsenhausenu ima slične probleme financiranja. Gdje smo tu mi? Pa mi, nakon 10 godina puste priče, nemamo trening centar, a ne vidim da se išta radi u tom pravcu.
Najveći gubitnik je stolni tenis. Jučer sam razgovarao sa više “napaljenih” ovdašnjih igrača i svi se slažu da je pingać super za igrati, ali, u ovom stanju, nema ga smisla gledati.
Evo pregleda događaja, tj. podjele medalja 7. i 8. dana: