Na današnju temu nagnala su me 3 razloga:
- Otvara se nova dvorana Zagrebačkog stolnoteniskog centra u Savskoj cesti;
- Putokaz putniku namjerniku, sa reketom u ruci, iz drugog grada/države, gdje u Zagrebu može sresti srodnu dušu i s njom odigrati partijicu;
- Za one koji tek počinju rekreativno igrati ili ako redovito igraju na kamenom stolu u parku, a vani pada kiša ili puše vjetar, gdje mogu unajmiti stol.
Apsolutna ekskluziva: slike nove dvorane Stolnoteniske akademije “Dragutin Šurbek” u nastajanju
U Zagrebu, nekoć, Sokaz je organiziran kao natjecanje rekreativnih igrača iz mjesnih zajednica i poduzeća. Kako se u doba socijalizma, a Sokaz ima preko 60 godina, pridavala važnost sportu učenika, radnih ljudi i građana, tako je većina škola, poduzeća i jedinica lokalne samouprave (mjesnih zajednica, općina) imala svoje dvorane u kojima se igrao stolni tenis. U pravilu, to nisu bile specijalizirane dvorane, već konferencijske, hodnici i sl. u kojima su se, nakon radnog vremena i/ili održanih sastanaka, iz spremišta izvlačili stolovi, te se na njima igralo. Većina termina za igranje bila je besplatna. Bolje stojeća poduzeća kupovala su svojim igračima drva i gume (prodavaonice Elana). Od “smrti” socijalizma broj takvih dvorana neprestano pada. Nekoliko godina postojao je veliki nedostatak dvorana. No, jačanjem kapitalizma javila se i privatna inicijativa. U pravilu, to su bili veliki prostori, koji su prije služili za drugu namjenu (npr. Arena Prečko bila je restoran), ali su propašću prvotne djelatnosti ostali prazni, te su prenamijenjeni i opremljeni u stolnoteniske dvorane. Danas je ponuda stolova u dvoranama veća od platežno sposobne potražnje (P.S. podatak je zastario, jer su u međuvremenu zatvorene mnoge dvorane).
Dvorane u Zagrebu se mogu podijeliti u 3 grupe:
1. Otvorene dvorane u kojima je moguće zakupiti termin na sat ili mjesečno, pojedinačno ili za ekipu:
-
- Merix – Velesajam, 9 stolova
- Arena Prečko (Golden Gym Prečko), 8 stolova
- Vjesnik, 7 stolova – privremeno (stalno?) zatvorena
- Ritmo, 4 stola – zatvorena
- Boćarski dom, 4 stola – zatvorena
- Stenjevec, 4 stola
- STK Rakuni, 3 stola
- STK Gajec Drajf, 3 stola
- Gredice, 3 stola – zatvorena
- Pavlek, 2 stola
- Knežević Šambić, 2 stola
- Harmony, 2 stola
- Amarena, 2 stola – zatvorena
- Oporovec, 2 stola
- Vita, 2 stola
2. Dvorane djelomično zatvorenog tipa, u kojima je moguće ugovoriti mjesečni najam za ekipu/pojedinca:
- Akademija “Dragutin Šurbek”, 7 stolova
- STK Mladost, 7 stolova
- GSTK Zagreb, 10 stolova
- STK Industrogradnja, 5 stolova – zatvorena
- STK Velika Gorica, 5 stolova
- STK Sesvete, 5 stolova
- STK Novi Zagreb, 5 stolova
- HSTK Južna Trešnjevka, 3 stola
- OŠ “Ivo Andrić” Sopot, 3 stola
3. Dvorane zatvorenog tipa sa više stolova, u kojima treniraju i igraju ekipe:
- Kušlanova, 2 stola – zatvorena
- Toplana, 2 stola – zatvorena
- MS Dobri Dol, 3 stola – 1 stol manje …
Vidljivo je da postoji položajna neujednačenost, tako da je većina dvorana u centru ili na zapadnom dijelu grada, a manjak je na istočnom.
Cijene? Sat igranja na stolu naplaćuje se 30 – 40 kn (po novom 40 – 50 kn). Ekipe, u pravilu, zakupe 2 termina tjedno, po 3 sata za 500 – 600 kn, a sa 3 igrača, to je prosječni mjesečni pojedinačni trošak od 200 kn. Samo igranje Sokaz utakmice, koje traje oko 3 sata, naplaćuje se 100 kn (po novom 120 – 150 kn). Cijene bitno ne ovise o kvaliteti dvorane, već su više – manje ujednačene.
Isplati li se uložiti novac da bi otvorili novu dvoranu? Ne. Većina ih je ispod ili na pragu rentabilnosti, zbog visokih fiksnih troškova (najamnina, struja, voda, održavanje, pričuva i dr.). Eventualnu zaradu vlasnik može očekivati ako ima pridružen caffe, kroz povećani promet.