Loptice – varijacije

Da se, ne daj Bože, pojavim kod Dr. Ellisona, mislim da bi mi, kao i Joeu (Tom Hanks) dijagnosticirao neizlječivu bolest, bez simptoma, “moždani oblak” (eng. brain cloud). Kome nije jasno, neka pogleda klasika iz 1990. “Joe Versus the Volcano“. Vjerojatni uzrok bolesti su različita naklapanja koja se svakodnevno čuju po dvoranama, a na temu plastičnih loptica. Jedan kaže: “Joola Flash loptice su vrlo slične XSF, samo su malo mekše!”. Drugi igrač, kojeg pitam za prethodnu tvrdnju, samo u upitnom obliku, odgovara: “Je, je, slične su, samo su Jooline malo tvrđe!”. Kada se uvrste još i XIOM bešavne loptice, a navodim samo najpopularnije u našim krajevima, broj kombinacija i tvrdnji se umnogostručava, a “oblak” se povećava. Nema tome kraja… U stvari, sve su one iste, iz iste tvornice, koja jedina na svijetu proizvodi bešavne loptice, razlika je samo u pečatu (žigu) koji na njih stavljaju. Ali, kada jednom priča krene, ne zna stati.

Joe_vs_Volcano

Momentalno se konkurentno na tržištu nalaze 4 modela:

  1. DHS 40+, šavne, 1. generacije, koje preferiraju igrači sa travom, jer se najviše vrte, zbog 70% sadržaja celuloida (slika Ma Longa na kutiji), ali su najviše jajaste i najbrže pucaju;
  2. XSF, bešavne, jajaste (kolega je od 10 probanih Joola Flash “našao” 2 okrugle), ali ne pucaju;
  3. Nittaku Premium, šavne, imaju najveću manu u cijeni, koja je 50% viša od bešavnih, a skoro 100% viša od novih šavnih;
  4. DHS D40+, šavne, 2. generacije, ABS materijal (slika Ding Ning na kutiji), okrugle, ne pucaju, ali se manje vrte.

Butterfly G40+ loptice, namjerno, nisu navedene, jer su toliko loše da nitko više ni ne troši riječi na njih, koriste ih još samo “sponzori” i igrači kojima spin u igri samo smeta.

Stolnoteniska industrija, a u lopticama je “velika lova”, se podijelila, a lukavci su prisutni u svim taborima. Eto tako, XIOM prodaje trening loptice Elite iz Butterfly njemačke tvornice, zatim bešavne iz XSF-a, sa 1, 2 i 3*, a sada i nove DHS šavne, koje zove Xiom Bravo. Nova serija DHS šavnih loptica prisutna je i kao Tibhar SYNTT NG, Stiga Perform ABS, Donic P40+, Nittaku SD 40+… Dobro zarađuje i ITTF, jer naplaćuje registraciju za svaki novi brand loptica.

XIOM_Bravo_Balls

Sve ovo je već više puta napisano, ali “šum u kanalu” se ne smanjuje. Pa, idemo sada na novo, nečeg čega ovdje još nije bilo. To su 2 dokumenta, referencirana na Alex Table Tennis – MyTableTennis.Net forumu, od čega je prvi Nittaku patent, koji pokazuje koje su sve kombinacije plastičnih loptica testirane, od različitih materijala, debljine stijenke i šava…

Loptice_Patent

Drugi je znanstveni rad Japanaca, koji su testirali stare celuloidne, u odnosu na nove plastične loptice (Nittaku Premium). Kod rezanja (backspin) loptica pada kraće, a nakon udarca u stol gubi brzinu. Kod spina, loptica odskače više od stola, sa većom brzinom.