Na današnji blog nadahnula me filozofska rasprava dva čokljavca, koja je započela citatom tamo nekog trenera koji je rekao: “Ne postoji presporo drvo, postoji samo prebrzo, koje ne možeš kontrolirati“.
Kod početnika izbor je prilično jednostavan. Treba uzeti srednje brzo drvo, u klasi ALL+ ili OFF-, srednje kvalitete, 2 gume debljine 1.8, srednje tvrdoće (42,5), bolje tensor nego klasične i započeti. Ako se radi o djetetu s natjecateljskim ambicijama, u obzir dolazi i neki mekši “Hurricane like” na FH ili još bolje tacky guma sa poroznom spužvom (Galaxy Apollo, DHS Hurricane3-50, Palio Thor’s), tako da ne treba cijelo vrijeme misliti koliko je slojeva ljepila i tuninga stavljeno ispod gume. I, tako to, barem godinu, dvije. U tom periodu VITALNA JE KONZISTENTNOST. Znači, moći odpimplati (push) barem 10 lopti sa FH i BH bez greške, isto vrijedi i za blok i kontru. Nakon toga idu smash, spin i flip.
U razvoju samokritično treba sagledati koji udarci i po kojoj strani “idu bolje”. Iz toga treba osmisliti strategiju igre, odrediti vlastitu udaljenost od stola, da li je igra orijentirana na brzinu, rotaciju, obranu, konzistentnost (nedostatak grešaka)…
Svakako, treba izbjegavati drva OFF+ i gume sa prefixom TURBO, npr. Donic Blufire M1 Turbo ili Donic Bluefire JP 01 Turbo. Ako niste prošli kompletnu školu stolnog tenisa, sa svim udarcima, što je minimalno 5 godina treninga, te nemate potpuno automatizirane udarce, treba izbjegavati drva sa carbonom, osim možda uniaxialnim (Soft Carbon). Kineske tacky gume na FH treba koristiti ako je naglasak igre na rotaciji, sa izvrsnim prijenosom težine i dugim pokretima. Ako je naglasak igre na bloku i pimplu, bolja će biti srednje brza drva i brže gume, koje će same dodati brzinu u bloku. Lakše se blokira sa mekim gumama. Ako je naglasak igre na pimplu, bolje će rezati tvrđa guma od mekše, a posebno jako kineska tacky guma, preciznost će biti veća sa klasičnom od tensor gume. Za igranje kontre najbolje su klasične brze i meke gume koje “upijaju” dolaznu rotaciju (npr. Haifu Shark).
Kod kombinacija drva i guma treba izbjegavati meke gume na mekim drvima i tvrde na tvrdima, jer dovode do gubitka osjećaja. Tanja guma imati će bolju kontrolu i preciznost, a deblja više brzine i rotacije. Kod nepravilnog udarca (npr. preklapanja) tanja, sporija i mekša guma manje će loptica prebaciti preko stola, zbog kraće putanje. Deblje gume biti će i teže, pri čemu je razlika cca. 5%, tj. guma 2.0 će za toliko biti teža od 1.8. Na FH se stavlja guma sa visokim kutom izbačaja, na BH sa niskim. I drva se bitno razlikuju prema kutu izbačaja, pa i to treba usuglasiti sa gumama. U igri sa drvom koje ima visoki kut izbačaja (high throw angle), npr. od hinokija, kod bloka lopticu će trebati “stiskati” prema dolje, postojati će tendencija njenog izbacivanja preko stola. Ali, s takvim drvom i gumom biti će znatno lakše povući prvi rotirani spin na rezanu lopticu. Ima još. Iskustveno treba ustanoviti koja je maksimalna težina reketa s kojom možete igrati, a da se ne gubi na brzini izmjene udaraca iz FH u BH (za mene je optimalno 170 g). Na istom drvu, ista FH guma će se različito ponašati od toga koja je guma nalijepljena na BH strani. Koja je maksimalna brzina reketa? Ona s kojom se uspijeva konzistentno, bez greške, izvesti 5 – 6 kombinacija udaraca. To podrazumijeva da se nogama stigne postaviti i izvesti slijedeći udarac.
Kod igranja sa “materijalom” (soft, medium, trava, antispin) drvo treba birati prema materijalu, a tek onda birati backside gumu.
U početku, poeni će trajati kratko, zbog vlastite ili protivničke pogreške. S vremenom, poboljšanjem vlastite igre i igranjem sa boljim protivnicima, poeni će trajati sve duže, te će se “tražiti” sve više tehničkih elemenata.
P.S. Loše uravnotežen reket, koji ne odgovara stilu, tehnici i pokretljivosti igrača, ja zovem (d)reket.