Počela je proljetna sezona, pa i u Sokaz-u. Tko je u prvim utakmicama shvatio da mu “beka šteka” ili da mu trava protivniku diže balone, još uvijek nije kasno da zamijeni gumu, a bez većih posljedica na ukupni skor.
Od svih dobavljača stigle su dostatne količine, tako da NEMA DA NEMA, i ono čega nije bilo kod proizvođača, sada ima (Spinlord Keiler 1.2 crvena). U tome je i razlika, kod ostalih, često, nestane najtraženijih proizvoda, ili nemaju ništa na skladištu, već prikupljaju narudžbe od kupaca, pa tek onda uvoze. U tom slučaju normalno čekanje je 10 – 15 dana, pa i duže.
U svijetu guma i drva nema osobitih novosti, kako kod Euro/Japanaca, tako i Kineza. Jedini proizvođač koji je aktivan je Palio, a “izbacio” je 5 novih backside (glatkih) guma. Od toga, 3 su iz serije AK47, grippy (nehvatljive), za plastične loptice 40+, na novoj spužvi, u max debljini (stara Biotech bila je živi “mrtvac”), poredane po tvrdoći Blue (plava) 38-40°, Yellow (žuta) 42-44° i Red (crvena) 45-47°. Dalje, izdali su i 2 nova modela tacky (hvatljivih) guma, HK1997 Gold (zlatna) 48-50°, te Haddou 40+, u dvije tvdoće, mekšoj 40-42° i tvrđoj 42-44°. Iz toga se vidi nova kineska tendencija, gume imaju više gripa (spina), na poroznoj (tensor) spužvi, koja je sve bolja. Ako se pogledaju cijene, koje su više kod novih modela, može se naći vrlo dobra guma u pola cijene u odnosu na euro/japanske konkurente. S druge strane, u toku je nepotrebno “moderniziranje” starih pili-reži guma, što je, na žalost, kontraproduktivno (korak unazad). DHS PF4, kako je već ovdje opisano, bila je tvrda kao kamen, spora kao smrt, sijala u mraku, na legendarnoj plavoj spužvi, u debljinama od 1.5 na više. Onda su zamijenili spužvu narandžastom, elastičnijom, topsheet više nije toliko tacky, a minimalna debljina je 2.0. Sada dolazi najnoviji model, kao za plastične loptice 40+, po navodu, još elastičniji i brži, ali guma je izgubila svoju prvotnu namjenu. Slično je i sa Globe 999, stara (sa crvenim pečatom oznake debljine na spužvi) je tvrđa i jače reže, nova (sa crnim pečatom) je mekša. Na omotnici gume se to ne vidi.
Od zadnjeg cjenika, od prije mjesec i pol, ostala su mi u pamćenju 3 “slučaja”, koja ću ukratko prepričati:
- japanski penholderaš, sa 35+ godina igračkog iskustva, ultimativni spiner, igra sa svime što mu, po vlastitoj ideji, zalijepim na reket. I tako, započeo je meč sa sadašnjom kombinacijom, gdje na FH ima, kao i ja, Giant Dragon Storm 2.1 (140 kn). I, nesvjesno je, tokom meča u 5 setova, u nekom momentu uzeo rezervni reket, sa istim drvom, sa gumom koju je prethodno koristio XIOM Omega V Europe (250 kn). Tokom igre nije osjetio neku razliku, tek je na kraju meča shvatio da igra sa “pogrešnim” reketom. To je stvarni blind test (na slijepo), u kojem igrač ne zna s kojom gumom igra.
- u 1. kolu igrao sam protiv igrača kojeg nikad prije (u 20-tak mečeva) nisam dobio, spinera i dalekometne nabacaljke. Taj je, što sam provjerio prije meča, na FH imao nalijepljen Butterfly Sriver FX, gumu tehnološki staru 30-tak godina. Loptice koje su dolazile, za današnje standarde, nisu imale ni brzine, ni spina, tako da nije izgubio samo od mene, već i od ostala moja 2 suigrača. Za takav tip igrača tensor gume su MUST, osim ako staru gumu ne lijepe brzim ljepilom prije svakog meča (tko to još radi?).
- kontaktirao me i “(ne)sretni” kupac sa Alibabe, koji je povoljno, za manje od 200 kn, kupio “originalni” reket DHS 6002, koji se sastoji od drva, na FH DHS Hurricane3 Neo, na BH DHS Tin Arc 3, i futrole. Normalno, dobio je FAKE, jer samo originalne gume koštaju dvostruko. Gume su odlučile, nakon manje od mjesec dana, same od sebe, “napustiti” drvo, a topsheet spužvu.