Plastične loptice – za trening

U blogu Plastične loptice – za rekreativce objavljena su recentna iskustva sa natjecateljskim lopticama (3*) i vodič za izbor. Danas su na redu trening plastične loptice 40+ (1* ili 2*), pa idemo vidjeti kako tu stoje stvari.

Tko koristi trening loptice? Pa, najčešće klubovi, za svakodnevni trening (vježbe), many balls, robote… Također, koriste ih igrači koji se redovito ne natječu. Kako natjecatelji rekreativci, u pravilu, na treninzima igraju mečeve, najčešće koriste loptice sa 3*.

U filmu kako se proizvode Nittaku celuloidne loptice (40 mm), jedna od zadnjih faza je testiranje okruglosti (10:40), tako da loptica koja ne prođe spust, završi u pretincu za škart, sa strane.

Kinezi, koji proizvode većinu plastičnih loptica, kao da su “preskočili” taj segment, ili u njihovom jeziku (mandarinskom ili kantonskom) riječ škart ne postoji. Sve što sa proizvodne trake izađe je “izvrsno” (mo’š mislit’!).

Kako to izgleda u praksi? Jednom riječi, plastične trening loptice su katastrofa. Nisu okrugle, a na treningu ih puca 8 – 10 komada. Iz jednog kluba su mi donirali 100 trening plastičnih loptica Joola Practice-P, jer nisu našli 2 jednake. Uz “standardnu” cijenu od 3 – 4 kn, osim što onemogućuju svaki smisleni trening, predstavljaju i znatan trošak. Pa, što činiti? Za početnike se mogu koristiti celuloidne loptice, koje su ispravnije, manje pucaju i upola su jeftinije. Za ostale, znatno bolji i isplativiji izbor su plastične bešavne loptice sa 2*, npr. Xushaofa (XSF) Premium 40+, po cijeni od 4 kn/kom.

Xushaofa_Premium

Apsolutno najgore su Butterfly Easy Ball 40+, šavne trening loptice iz njemačke tvornice. I, kako je Butterfly pogodio sa gumama Tenergy, sa lopticama je potpuno promašio. Ako se i upristoje, pitanje je da li će moći vratiti izgubljeno ime i ugled? Veliki gubitak za njih, jer nekoć je leptir jamčio kvalitetu.

Butterfly_Easy_Ball_40